Adana'da Narkoçelik-21 Operasyonu: 267 Tutuklama

Adana Polis'inden Narkoçelik-21 Operasyonu: 267 Tutuklama

Adana'da polis ekiplerinin uyuşturucu satıcılarına yönelik düzenlediği "Narkoçelik-21" operasyonunda tutuklanan şüpheli sayısı 267'ye çıktı.

Adana Polis'inden Narkoçelik-21 Operasyonu: 267 Tutuklama

İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından 3 Haziran'da başlatılan ve daha önce 266 kişinin tutuklandığı operasyonlar kapsamında, uyuşturucu çetesi liderlerinden olduğu iddia edilen Nuri Can K. (25) da gözaltına alındı. Merkez Seyhan ilçesi Bakımyurdu Caddesi'nde otomobilde yakalanan Nuri Can K.'nin, Yeşilyuva Mahallesi'nde bir kadın dahil 8 kişiden oluşan bir uyuşturucu çetesini yönettiği öne sürüldü.


Şifreli Konuşmalar ve Torbacılar

Sokaklarda uyuşturucu satan çete üyelerinin, alıcılarla şifreli konuştukları belirlendi. "Kubar esrar" için "Kübra", "metamfetamin" için ise İngilizce "buz" anlamına gelen "ice" kelimelerini kullandıkları tespit edildi. Torbacıların, günlük 500 lira, bir öğün yemek ve bir paket sigara karşılığında çalıştıkları belirlendi. Nuri Can K.'nin emniyette 45 suç kaydı olduğu ve suçlarına ilişkin sorulara karşı hiçbirini hatırlamadığını iddia ettiği öğrenildi.

Çete üyesi oldukları gerekçesiyle daha önce tutuklanan Pınar K., Murat O., Hüseyin D., Özgür S., Uğur Can S., Mehmet S., Kaan K. ve Umut G.'nin ardından, çete lideri olduğu iddiasıyla Nuri Can K. da adliyeye sevk edildi ve nöbetçi hakimlikçe tutuklandı. Böylece operasyon kapsamında tutuklanan şüpheli sayısı 267'ye ulaştı.


Emniyet Müdürü Arıkan'dan Tebrik

Adana İl Emniyet Müdürü Ahmet Hakan Arıkan, "Narkoçelik-21" operasyonlarına katılan polisleri tebrik etti. İl Emniyet Müdürlüğü bahçesinde polislerle bir araya gelen Arıkan, operasyonun son yıllarda yapılan en büyük çalışmalardan biri olduğunu söyledi. Adana Valisi Yavuz Selim Köşger'in de ekiplere tebriklerini ilettiğini belirten Arıkan, sokak satıcılarına karşı mücadeleyi sürdüreceklerini vurguladı.

Operasyonların Detayları

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 7 Haziran'da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Adana Valiliği, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Narkotik Suçlarla Mücadele Başkanlığı koordinasyonunda Adana Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan operasyonlarda 586 ekip, 2 bin 855 personel, 10 özel harekat unsuru, 3 hava aracı, 1 helikopter ve 23 narkotik dedektör köpeğinin yer aldığını belirtti. Operasyonlarda 12 ayrı uyuşturucu çetesi çökertildi ve 282 şüpheli yakalandı, 266'sı tutuklandı, 11 kişi hakkında adli kontrol kararı verildi. Yerlikaya, tek operasyonda 266 tutuklamayla Türkiye'de en yüksek tutuklama oranına ulaşıldığını ifade etti ve operasyona katılan tüm birimleri tebrik etti.


Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. 

ABONE OL!

 

DİĞER HABERLER

Korkunç kazada 4 yaralı
Korkunç kazada 4 yaralı
17 Haziran 2024 Pazartesi
Tarlada feci yangın
Tarlada feci yangın
17 Haziran 2024 Pazartesi
Restoranda feci yangın
Restoranda feci yangın
16 Haziran 2024 Pazar
Adana 2024 kurban kesim yerleri
Adana 2024 kurban kesim yerleri
15 Haziran 2024 Cumartesi
Huzurevi sakinlerine sürpriz
Huzurevi sakinlerine sürpriz
15 Haziran 2024 Cumartesi
Arı kovanında uyuşturucu bulundu
Arı kovanında uyuşturucu bulundu
15 Haziran 2024 Cumartesi
Ekonominin kalbi AOSB
Ekonominin kalbi AOSB
15 Haziran 2024 Cumartesi