Adana'da Öldürülen Öğretmen İçin Yürüyüş Yapıldı

Adana ve çevre illerde öğretmen protestosu

Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye'de, İstanbul'un Eyüpsultan ilçesindeki özel bir lisenin müdürü İbrahim Oktugan'ın yabancı uyruklu öğrencinin silahlı saldırısı sonucu öldürülmesi protesto edildi.

Adana ve çevre illerde öğretmen protestosu

Adana'da eğitim sendikaları üyeleri, Atatürk Parkı'nda bir araya geldi. Pankartlar taşıyan öğretmenler, sloganlarla Seyhan ilçesinde bulunan Hükümet Konağı önündeki Mehmet Sabuncu Bulvarı'na yürüdü.

Eğitim-Bir-Sen Adana Şube Başkanı Mehmet Sezer, burada yaptığı açıklamada, eğitim çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarını protesto etmek için bir araya geldiklerini belirtti. Özellikle son olarak İstanbul'da bir öğrencinin silahlı saldırısı sonucu hayatını kaybetmesinin bu konudaki hassasiyetlerini artırdığını ifade etti. Sezer, eğitimcilere yönelik şiddeti önlemeye yönelik yasal düzenleme yapılması talebinde bulundu.

Türk Eğitim-Sen üyeleri de bu protestoya katılarak okul müdürünün öldürülmesine tepki gösterdi. Türkiye Kamu Sen İl Temsilcisi Durdu Mehmet Girgeç ise grup adına bir açıklama yaptı.

Mersin'de de Türk Eğitim-Sen üyeleri, eski bir öğrenci tarafından öldürülen meslektaşlarını protesto etmek için İl Milli Eğitim Müdürlüğü binası önünde toplandı. Sendika yetkilileri, eğitimde şiddet yasasının hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

Hatay'ın İskenderun ilçesinde de Türk Eğitim-Sen üyeleri, Çay Mahallesi'ndeki İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bir araya geldi. Türk Eğitim-Sen Hatay 2 Nolu Şube Başkanı Yavuz Selim Yanık, eğitimcilere yönelik şiddet olaylarına karşı gerekli tedbirlerin alınması çağrısında bulundu.

Osmaniye'de ise Eğitim Bir-Sen'e üye öğretmenler, Cumhuriyet Meydanı'nda toplanarak İbrahim Oktugan'ın öldürülmesini protesto etti. Eğitim Bir-Sen Osmaniye Şube Başkanı Mahmut Kahraman, eğitimcilere karşı şiddetin artık son bulması gerektiğini dile getirdi.
 

DİĞER HABERLER