Adana'da STK'lar İftar Programında Buluştu

Adana’da STK’lar iftar programında buluştu

Adana’da STK’lar iftar programında buluştu

Adana’da STK’lar iftar programında bir araya geldi. Adana Sivil İnsiyatif Meclisi (ASİM) tarafından organize edilen etkinliğe Adana Gençlik Spor İl Müdürü Muzaffer Çintimar, Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Mehmet Sezer ve birçok STK Başkanları katıldı.


HABER/FOTOĞRAF: MEHMET AKİF ORTAÇ

Haymana Konağı’nda gerçekleşen iftar programı Gazzeli Muhammed Ebu Yasin’in okuduğu Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.Programda bir konuşma yapan ASİM Başkanı Mahmut Eraslan, “Değerli Başkanlarım, biz bu birlikteliği önemsiyoruz. Neden önemsiyoruz? Buradaki arkadaşlar, Adana'da sahada aktif bir şekilde çalışan kardeşlerimiz, abilerimiz. Birimizin yaptığı bir iş, diğer tarafta bir boşluk, bunu bir diğer Başkanımız kendi ekibiyle tamamlamaya çalışıyor. Adana'da şuradaki insanlar belki de on binlere, yüz binlere dokunuyor. Onun için burası bizim nazarımızda çok kıymetli bir topluluk ayaklarınıza sağlık. Allah yaptığınız işleri bereketli kılsın.” şeklinde konuştu.
“KÜFÜR TEK MİLLETTİR”

Gazze’de devam eden katliamlara da değinen Eraslan, “Bizler Gazze saldırıları başladığından bu yana sokaklara indik. Eylemler yaptık. Boykotlar yaptık. Birçok infaklar yaptık ve devam ediyoruz. Ancak görüyoruz ki bir yavaşlama bir çözülme bir suskunluğa bürünme hali var. Birilerinin nazarında sokağa çıkıp yıllardır slogan atmaktan başka ne yaptınız diyenlere ben şahsen aldırmıyorum. Biz asla vazgeçmemeliyiz. Yani sizi yemekten soğutmak istemem ama sana bir kâse çorbayı bulamayan çocukların, yetimlerin, kadınların olduğu bir coğrafyadan bahsediyoruz. Küfür tek millettir, hepsi saldırıda. Üç maymunu oynuyorlar. Dördüncüsü de bana ne diyenler. O yüzden Allah rızası için tekrar bir silkelenelim. Boykot çok büyük ses getirmiş ve çok işe yaramış. O yüzden ricamız boykotu devam ettirmenizdir.” diye belirtti.
“RAMAZAN AYI YENİLENME AYIDIR”

Programda Çukurova Vaizi İdris Polat yaptığı konuşmada, “Rabbim Ramazan’ın ruhunu yaşamayı bizlere nasip eylesin inşallah. Öncelikle Ramazan ayı yenilenme ayı, tekrar kendine gelme, tekrar dirilme ayı. Efendimiz (a.s) hadisi şerifinde bunu bizlere ifade ediyor. Resulullah, kim Ramazan ayına ulaşır da günahlarından arınmaz ise o kişiye yazıklar olsun yazıklar olsun. Yazıklar olsun diyor. İçinde bulunduğumuz dünyadaki bütün varlıklar yenilenmeye muhtaç. Ektiğimiz toprak, yenilenmeye muhtaçtır. Eğer toprağı dinlendirmezsek, toprak yenilenmezse kanserojen madde üretiyor. Ve verimli toprağımız verimsiz hale geliyor, faydalı ürünler, zararlı ürünler haline dönüşüyor.” ifadelerini kullandı.
“TÜM İBADETLER EYLEM ODAKLIYKEN, ORUÇ DURMA ODAKLIDIR”

Orucun diğer ibadetlerden farklı olduğunu söyleyen Polat şunları ekledi:

“Dinimizdeki bütün ibadetler eylem odaklıdır. Namaz, eylem odaklıdır. Hac eylem odaklıdır. Zekât eylem odaklıdır. Ama oruca geldiğimizde, oruç ibadeti diğer bütün ibadetlerden farklı olarak durma odaklıdır. İmsak diyoruz, savm diyoruz hepsi durmaya ve tutmaya odaklanır, eylemsizliğe odaklanır. Eylemsiz kalmanız gereken bir aylık bir süreç önümüze konulur. Neden? Çünkü bu bir aylık eylemsiz sürecimizde aslında kendimize, ruhumuza, ahlakımıza, ibadetlerimize, bütün hepsini şöyle bir gözden geçirerek yenilememiz gerekir, güncellememiz gerekir. Bugün Müslümanlar olarak maalesef en temel sorunumuzla modern çağda güncellenememektir.” 

DİĞER HABERLER

MEB
MEB'den Gastronomi Festivali
18 Nisan 2024 Perşembe