AK Parti'li Kadınlar Gazze İçin Toplandı

AK Parti Kadın Kolları Gazze’deki anneler için toplandı

AK Parti Kadın Kolları “Anneler Günü” sebebiyle Gazze’de Anneler Gününü kutlayamayan, yaşam hakları ellerinden alınan anneler için 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması yapıldı. 

AK Parti Kadın Kolları Gazze’deki anneler için toplandı

 Açıklamaya AK Parti İl Başkanı Ozan Gülaçtı, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Hacer Söylemez, il başkan yardımcıları, il yönetimi ve vatandaşlar katıldı.

 AK Parti Kadın Kolları Başkanı Hacer Söylemez, yaptığı açıklamada, Filistin Sağlık Bakanlığına göre İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 34 bin 683 kişinin öldüğünü, 78 bin 18 kişi yaralandığını söyledi. Birleşmiş Milletler kadın biriminin raporuna göre de Gazze'de 9 bin kadının yaşamını yitirdiğini belirten Söylemez, şunları kaydetti:

“Pazar günü anneler günü. Günlerdir her yerde tatlı bir telaş yaşanıyor. Anneler günü öksüzlerin ve evladını kaybeden annelerin de ağır imtihanı. Fakat bir yandan da dünyanın orta yerinde, yanı başımızda Filistin’de, Gazze’de, Refah’ta yaşanan soykırım nedeniyle anne olmak hiç bu kadar zor olmamıştı. Biz bugün okuldan gelecek çocuklarımızı, Gazzeli anneler ise çocuklarına verecek bir lokma ekmeği bekliyor. Bizler karışmasın diye çocuklarımızın defterlerine, kitaplarına isim yazarken, Gazzeli anneler ise cesetleri teşhis edilebilsin diye çocuklarının kollarına isim yazıyor. Bir kadın, bir anne olarak çok net ifade ediyorum: her can tek, her can biricik ve “bir cana kıyan tüm insanlığa kıymış gibidir”.


‘GAZZE’DE 9 BİN KADIN ÖLDÜ’

Filistin Sağlık Bakanlığının 5 Mayıs’ta yaptığı açıklamaya göre; İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 34 bin 683 kişi öldü, 78 bin 18 kişi yaralandı. Birleşmiş Milletler kadın biriminin raporuna göre Gazze’de 9 bin kadın öldü. Günde ortalama 63 kadın hâlâ ölüyor ve bunların 37’si ise anne.
‘ANNELER BİTMEDEN BU DİRENİŞ BİTMEZ’

Ya anne olduğunu göremeden, karnında bebeği ile ölen kadınlar, ölen annesinin bedeninden ameliyatla alınan bebekler. Zor şartlar, ölümle burun buruna yaşamak ve yetersiz beslenme nedeniyle erken doğum yapan, sütü kesilen anneler. Gazze’deki her 5 kadından 4’ü, aile bireylerinden en az birinin üst üste iki öğün yiyemediğini ifade ediyor. Çocuklar, annelerinin gözü önünde eriyor.Yaşamayacağını bile bile çocuk doğuran Gazzeli anneler için SUSMUYORUZ! 
Yaşanan tüm zulme, acıya rağmen eşini, evladını, ailesini kaybetmesine rağmen çocukları için, ülkesi için dimdik ayakta duran Filistinli anneler, er ya da geç kazanacak. Anneler bitmeden bu direniş bitmez.
Ve kalbi Gazzeli anneler için çarpan kadınlar olarak haykırıyoruz: Bu zulüm daha ne kadar sürecek?
Yeter artık israil, kanlı ellerini sivillerin, annelerin, çocukların üzerinden çek!”

 

DİĞER HABERLER