Akgedik'den Radyo Efebey'de Karalar'a Sert Tepki

Akgedik'ten Karalar’a: “Biz ranta izin vermedik” yanıtı

Akgedik'ten Karalar’a: “Biz ranta izin vermedik” yanıtı

GAZETTECOMTR İmtiyaz Sahibi İnci Gül ve Radyo Efebey İmtiyaz Sahibi Ayfun Kaplan ve her hafta pazartesi günü Radyo Efebey’de yayınlanan ‘Politika Kulisi’ programında yerel seçimlere doğru Adana’nın ilçelerindeki adayların son durumunu ele alındı.

Radyo Efebey canlı yayınına bağlanan Aladağ Belediye Başkanı Mustafa Akgedik, Zeydan Karalar'ın Adana Otogarı hakkındaki ''Bizi Engellediler'' sözlerine sert tepki verdi. 

OTAGARI RANTA AÇMAK İSTİYOR
Akgedik, ''Birincisi yayınladığı videoda tarihe dikkat edin 2023 yılının Kasım ayı, beş yılın sonunda Meclise getirmişsiniz. Otogar yenilemenin meclise gelmesine gerek yok. Adana Büyükşehir Belediyesi kendi binasında tadilat yapacak bunu meclise getirmek zorunda mı? Otogar yenilemenin meclise gelmesine gerek yok.Orada amaç farklı. Orada meclise getirmek zorunda kalmasının sebebi otogar arazisinin bir bölümünün ticarethaneye çevrilmeye çalışılmasıdır. Yani o bölgede iş merkezleri yapmaya çalışıyorlar. O otogar alanını ranta çevirmeye çalışıyor. Daha öncesinde kent meydanında biz bunları gördük. ‘Kent Meydanı yapacağız’ dediler 10 yıldır bitmeyen kent meydanı şehri rezil etti. Şimdi aynısını otogarda yapmaya çalışıyorlar. Otogar yapacaksa zaten meclisten onay almasına gerek yok. Otogarı 5 yılda yenilesin, yapsın. Birincisi, neden yapmadı? İkincisi, burada otogar alanını ticarethaneye çeviriyorsunuz. Bu şehrin gelecekte otogar etrafında farklı ihtiyaçlar doğabilir. En azından orası yeşil alan kalabilirdi. Çok güzel olurdu. Ancak amaçları ranttı. O yüzden Cumhur İttifakı ranta izin vermedi. Otogarın yenilenmesi ile ilgili hepimizin talebi var. Sadece onun derdi polemik. Yapamadı, beceremedi. Meclisin görev süresinin sonunda getirerek, ''Biz yapacaktık da Cumhur İttifakı buna izin vermedi” demek için yaptı. Bu sadece bir algı, başka hiç bir şey değil. Yapacak olsaydı yapardı. 22 milyar TL alan bir belediyeden behsediyoruz. Geçen senede 10 milyar TL bütçe aldı. Bu kadar para kaynağı var ama 5 yılda yapabildiği 3 tane 500 milyonluk alt geçit ile övünüyor. Otogarı da çok rahat yapabilirdi ama öyle bir niyeti yok. Hizmet etme derdi yok.'' diye konuştu.

Gazettecomtr İmtiyaz Sahibi İnci Gül'ün, “Bütçenin yüzde 40'ının metro borcuna gittiği söyleniyor. Bu nedenle hizmet etmekte zorlandıkları açıklandı. Bununla ilgili neler söyleyeceksiniz?” sorusuna Akgedik, ''Billboardlara koyduğu mucize reklamlarında bizim bütçemiz borcumuzun 4 katı diyor. Yani 1 lira borcumuz varsa 4 lira gelirimiz var diyor. Peki nasıl oluyor yüzde 40. Bu paralar bir yılda ödenecek paralar değil ki. Adana Büyükşehir Belediyesi bir yıllık bütçesinin yüzde 25'ini ödese 5 yılda borcu kalmayacaktı. Bu borçlar zaten kapanmamış borçlar böyle bir durum yok. Gelirini 4 katına çıkardık mevzusu ise enflasyonist bir ortamdayız. Borç yerinde kalınca gelirler de artınca gelir borcun 4 katına çıktı. Bununla övünüyor zaten bundan bahsetmesi abesle iştigaldir” yanıtını verdi.

“BORCUN ARKASINA SIĞINIYOR”
Gazettecomtr İmtiyaz Sahibi İnci Gül, ''Mustafa Akgedik inşaat mühendisi bu projelerden çok iyi anlıyor. Aladağ'da çok iyi bir isim yaptı. Akgedik'in, Aladağ'da kazanamayacağını kimse söyleyemiyor. Memnun olan bir Aladağ var. 31 Marta kadar mevcut bir başkan ve başkanvekili var. Söyledikleri çok doğrudur. Borcun arkasına sığınan bir Zeydan Karalar var. Pandemi dönemini hiç kullanmadı. Pandemide kimse görmeyecek diye yapmadı. Her şeyi göstere göstere yapmak zorunda olduğu için pandemiyi kullanmadı. ‘Büyükşehir çalışıyor’ demek için yapmadığını düşünüyorum. Burada sadece Zeydan Karalar'ı eleştirmiyoruz. Bu kentte gazetecilik yapan bir vatandaş olarak bunu söyleme gereği duyuyorum” dedi.

ADANA'DA HEYECAN YOK
Yerel seçimler hakkında konuşan İnci Gül, “Meclis üyelerinin görevlendirilmesi gerekli. Belediye başkan adayları çalışırken, meclis üyeleri çalışmıyor. Cemalpaşa muhtar adayı kapı kapı gezerek çalışıyor. Biz, YouTube kanalımız Gazette TV'de kendisine söz hakkı verdik. Belediye başkanlarından daha çok çalışıyor. Yerel seçimlerde heyecan göremiyorum. Sanki Adana'nın üzerine kara bir bulut çökmüş gibi. Bizim haber merkezimin mailine Sayın Murat Kurum'dan da mail geliyor. Ekrem İmamoğlu'ndan da. Ancak Adana adaylarından mail gelmiyor. Basın danışmanlarının da çok iyi çalıştığını düşünmüyorum. Son 15 güne sakladıklarını söylüyorlar 15 günde ne olacak? Baktığımızda Radyo Efebey ya da Gazette TV'de kendilerini tanıtmalı. Memlekete hizmet yapan herkese kapımız açık'' ifadelerini kullandı.

VATANDAŞIN DERDİ EKONOMİ
Radyo Efebey İmtiyaz Sahibi Ayfun Kaplan da, halkın geçim derdini yerel seçimlerden önde tuttuğunu belirterek, “İnsanların şu anda en büyük gayeleri amaçları ekonomik olarak rahat olmak, hanımı pazara gidebilsin  istiyor. Bir kitle ise kira gelirleri ile geçiniyor. Şu anda geçim derdi çeken vatandaşlar Bilal Uludağ başkan olmuş olmamış çok da umurunda değil. Bilal Uludağ, 10 yıllık belediye başkanlığı yaptı. Vatandaşa sarıldıysa dokunduysa yine seçimi alsın. Soner Çetin de aynı şekilde kapısında bekletmediyse vatandaşı seçimi alır.'' açıklamasında bulundu.


 

DİĞER HABERLER

MEB
MEB'den Gastronomi Festivali
18 Nisan 2024 Perşembe