Ayhan Barut'tan İktidara Asgari Ücret Çağrısı

Ayhan Barut’tan, Asgari Ücret İçin 'İnsanca Yaşam' Çağrısı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, Türkiye'de milyonlarca asgari ücretlinin sefalet koşullarında hayata tutunmaya çalıştığını belirterek, "Asgari ücret insanca yaşam koşullarını sağlamalıdır. Bu ülkede açlık, yoksulluk ve sefaletle boğuşan milyonlarca insan gibi biz de asgari değil azami refah istiyoruz. Gelecek yıl uygulanacak asgari ücret için halkın yaşadığı koşulların dikkate alınmasını talep ediyoruz" dedi.

Ayhan Barut’tan, Asgari Ücret İçin 'İnsanca Yaşam' Çağrısı

Türkiye'de AK Parti politikalarıyla işçisinden esnafına, çiftçisinden sanayicisine, kamu emekçisinden emeklisine tüm kesimlerin ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan yıkım yaşadığına dikkat çeken CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, "Bu gerçeklik ortadayken, 2024 yılında uygulanacak ve milyonlarca insanın hayatını doğrudan, ülke ekonomisini direkt etkileyecek asgari ücretin minimum standartların dışına çıkması, insanca yaşam koşullarını sağlayacak şartları sağlaması gerekiyor. Asgari ücretin üstündeki tüm vergi yükünün kaldırılmasını, sanayicisinden çiftçisine herkese bu konuda destek verilmesini, asgari değil azami refah, huzur ve geçim kolaylığını sağlanmasını istiyoruz" diye konuştu.

"ASGARİ DEĞİL AZAMİ REFAH"

Ülkede iktidar eliyle büyütülen ve bitmeyen zamlar, yüksek faizler ve fahiş enflasyon oranlarıyla halkın perişan edildiğini dile getiren Ayhan Barut, şöyle devam etti:
"Halk yokluk ve yoksulluk içinde, acıyla kıvranıp bu yangının söndürülmesini beklerken AKP iktidarı oralı bile olmuyor. Esnafından çiftçisine, sanayicisinden tüccarına, işçisinden emeklisine herkes ekonomik krizin yıkıcı etkilerini derinden hissederken tek adam rejiminin liyakatsiz yönetim anlayışı sorunları daha da büyütüyor. İşsizlik patlamış, çalışan ve emekliler perişan edilmiş, bunların umurunda bile değil. Sırtını Saraya dayayanlar 5 maaşla sefa sürüyor ve ne yazık ki bunların uyguladığı yanlış politikalar halkın ocağını söndürüyor. Fahiş zamlar ve yüksek enflasyonla aldıkları 11 bin 402 liralık asgari ücretle geçinmeye çalışan, bu ücretin altında sıkışan emeklilerimiz çare arıyor. Şu anda Türkiye'de açlık sınırı 13 bin 500 lirayı, yoksulluk sınırı 44 bin 700 lirayı geçmişken asgari ücret için ifade edilen rakamlar, yapılacak artış oranları asla kabul edilemez. Milyonlarca insanımızı, ülke ekonomisini çok ilgilendiren asgari ücreti insanca yaşam koşullarını sağlayacak düzeye getirmeden adıl atılamaz. Asgari ücretin üstündeki vergi yükünün tümüyle kaldırılmasını, açlık, yoksulluk ve sefaletle boğuşan milyonlarca insan için asgari değil azami refah istiyoruz. Gelecek yıl uygulanacak asgari ücret için halkın yaşadığı koşulların dikkate alınmasını talep ediyor, bu konuda herkesin sesini yükseltmesini istiyoruz."

 

Etiketler:
CHPAK PartiAyhan BarutAsgari Ücret

DİĞER HABERLER