Bakan Yumaklı Tohum Dağıtım Töreninde Konuştu

Bakan Yumaklı tohum dağıtım töreninde konuştu

Bakan Yumaklı tohum dağıtım töreninde konuştu

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Adana'da gerçekleştirilen "Kadın Buluşması Programı"nda konuşarak Türkiye'nin tarımsal üretimindeki artışı vurguladı. 

Yumaklı, tarımın insanlık tarihinin temel dayanaklarından biri olduğunu belirtti ve 2023'te tarımsal üretimin 137 milyon tona ulaştığını ifade etti. Hedeflerinin bu rakamı daha da artırmak olduğunu söyledi.
2050 yılında dünya nüfusunun 10 milyara yaklaşacağını belirten Yumaklı, bu nüfusu doyurmanın ve yeterli gıdayı üretmenin kritik önem taşıdığını vurguladı. Bu hedefe ulaşmanın yolu olarak verimliliği artırmayı ve daha fazla üretim yapmayı gösterdi.
Tarımın verimliliği açısından tohum kalitesinin büyük önem taşıdığını vurgulayan Yumaklı, Türkiye'nin tohumculuk alanında önemli adımlar attığını ve dünya genelinde ilk 10 ülkeden biri olduğunu belirtti. Ayrıca, yerli tohumun stratejik önemini vurgulayarak bu alanda yapılan çalışmalara değindi.
Adana'nın tohum üretimi açısından önemine değinen Yumaklı, Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında yapılan tohum dağıtımının önemine dikkat çekti.
Bakan Yumaklı'nın konuşmasının ardından Adana Valisi Yavuz Selim Köşger, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından TAKE Projesi kapsamında yapılacak tohum dağıtımı hakkında bilgi verdi.
Katılımcılar tarafından yapılan konuşmaların ardından çiftçilere soya tohumları dağıtıldı.

 

DİĞER HABERLER

Hulk’un doğum günü kutlandı
Hulk’un doğum günü kutlandı
11 Nisan 2024 Perşembe