Soner Çetin: Baygara İddialarına Net Cevap

Çetin’den, iddialara yanıt: Halkın Malına Sahip Çıkıyorum

Çetin’den, iddialara yanıt: Halkın Malına Sahip Çıkıyorum

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Baygaralar olarak bilinen suç örgütünün lideri Ramazan Baygara’nın Çetin’e ait olduğunu iddia ettiği ses kaydını yayınlamasının ardından açıklama yaptı. Başkan Çetin kırmızı bültenle aranan şahsı hiç görmediğini, tanımadığını söyledi.


Baygaralar olarak bilinen suç örgütünün kırmızı bültenle aranan lideri Ramazan Baygara, sosyal medya hesabından Soner Çetin’e ait olduğunu iddia ettiği bir ses kaydı paylaştı. Baygara, Çetin’in mafyayla işbirliği içerisinde olduğunu ve mal varlığının araştırılması gerektiğini iddia etti.

Ses kaydının sosyal medya ve bazı haber sitelerinde yayılmasının ardından Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’den yazılı açıklama geldi. Başkan Çetin açıklamasında, “Bir kısım sosyal medya hesaplarında paylaşılıp, bazı medya kuruluşlarının sitelerinin haber yaptığı, kırmızı bültenle aranan suç örgünü liderliği yapan Ramazan Baygara isimli şahsın şahsımı yıpratma amaçlı iftira ve paylaşımlarına cevap verme gereği duydum.” dedi.

“ŞAHSIMA SUİKAST DÜZENLENECEKTİ”

Söz konusu suç örgütü lideri Ramazan Baygara’yı hiç görmediğini tanımadığını söyleyen Çetin, “Bir takım siyasi rakiplerim tarafından üzerine salındığını tahmin ettiğim şahıs ve suç örgütü 21 Mart 2023 tarihinde şahsıma suikast düzenleyecekken Adana Emniyet Müdürlüğünün istihbaratı sonucu suikast gerçekleşmeden önlendi ve tetikçi yakalandı. Bu suikast teşebbüsünü kimin gerçekleştirdiğini bulmak için araştırma yaptım ve Baygaralar suç örgütü liderinin organize ettiğini öğrendim. Birkaç gün sonra akrabası olduğunu öğrendiğim bir kişinin görüştürmesi sonucu telekonferans sistemiyle yaptığı yaklaşık 10 dakika süren telefon görüşmesi yapıp neden bu teşebbüste bulunduklarını ve olayın nedenini anlamaya çalıştıktan sonra biraz da alttan alarak “Var mı aramızda sıkıntı. Bir düşmanlık varsa ona göre davranayım” dedim. “Sıkıntı yok. Abi kardeşiz” cevabını alınca da, “Laf sahibinden çoğalır. Siz de kimseye bir şey demeyin. Bana soranlara da kimin yaptığını bilmiyorum. Kaçak yapısını yıktığımız ya da iskan sorunu olan biri olabilir derim” diyerek telefonu kapattım.” diye konuştu.

Çetin, 6 Ekim 2023 tarihinde kızına ait iş yerinin kurşunlanana kadar herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını belirttiği açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bu kurşunlama olayını bu suç örgütünün gerçekleştirdiği ortaya çıkınca Adana Emniyet Müdürlüğü Gasp Büro Amirliğine giderek şikayette bulundum. Yaptığım bu şikayette bu kurşunlama olayından sonra adı geçen çete liderinin itiraf ve tehdit içeren mesajlarını da teslim ettim ve bu yayınladığı telefon görüşmesinden de bahsettim. Dosyada bu söylediklerim mevcuttur.”

“HALKIN MALINA SAHİP ÇIKMAMIZ GEREKTİĞİ BİLİNCİNDEYİM”

Baygara’nın Çetin’e yönelttiği ‘mafyayla işbirliği ve şaibeli mal varlığı’ iddialarına da değinen Başkan Çetin açıklamasında şunlara yer verdi:

“Görevim gereği beytülmala el uzatmayıp halkın malına sahip çıkmamız gerektiğinin bilinciyle hareket ediyorum. Bu bilinçle hareket eden kamu görevlileri, özellikle belediye başkanları maalesef dönem dönem bu tür çıkar amaçlı suç örgütlerinin hedefi haline gelebilmektedir. Ben taviz vermedikçe bu suç örgütü ve lideri tehdit ve şantajlarına dozunu artırarak bugüne kadar devam ettirdiler. Bu şahıs son dönemlerde attığı tehdit mesajlarında beni yıpratacağını, tekrar belediye başkanı yaptırmamak için çalışacağını ve belediye başkanlığım bittiğinde, onun ifadesiyle “Mazbatam elimden düştüğünde” beni öldüreceğini beyan etmektedir. Bu mesajları da Adana Emniyet Müdürlüğü ile paylaştım.

Bu firari, kırmızı bültenle aranan çete liderinin benimle irtibatı bu kadardır. Beni tehdit etmesinden ve şantaj yapmasından başka hiçbir irtibatım olmamıştır. Bahsettiğim her konu dava dosyasında yer almaktadır. Göreve geldikten sonra çıkar amaçlı suç örgütlerine operasyonlar düzenleyip kamuoyunun takdirini kazanan İçişleri Bakanı Sayın Ali Yerlikaya, Bakan Yardımcısı Sayın Mehmet Sağlam, tüm çalışma arkadaşlarına, Adana Valiliği ve Adana Emniyet Müdürlüğünü tebrik ediyor, bu yönde çalışmalarının ara vermeksiniz devamını diliyorum.”

“HAYATIMA MAL OLSA DA HALKIN MALINA EL UZATTIRMAYACAĞIM”

Çukurova Belediye Başkanı Çetin açıklamasını şu sözlerle sonlandırdı:

“Belediye başkanlığında 10 yılımı doldurduğum şu günlerde yola çıktığım ilk gün vücudumdaki her su damlasını ter olarak akıtacağım demiştim. Halkın malına ve parasına göz dikenlere fırsat tanımadığım için bu tür çıkar amaçlı suç örgütlerine taviz vermediğim için hedef haline geldim ve bugün de diyorum ki vücudumdaki her kan damlasını akıtacağım. Hayatıma mal olsa da halkın malına el uzattırmayacağım.

Tüm gerçekleri Halkımın ve kamuoyunun o tertemiz vicdanlarına havale ediyorum.”

 

Etiketler:
soner çetin

DİĞER HABERLER

Adana
Adana'da kayıp genç ölü bulundu
29 Şubat 2024 Perşembe
Çukurova
Çukurova'dan işçilere rekor zam
29 Şubat 2024 Perşembe
Adana
Adana'da İlham Zirvesi düzenlendi
28 Şubat 2024 Çarşamba