CHP'de Adaylar Belli: İstifa Dalgası Başladı!

CHP’de adaylar açıklandı istifalar başladı

CHP’de adaylar açıklandı istifalar başladı

CHP Parti Meclisi’nin, aralarında Adana’nın Seyhan, Yüreğir ve Çukurova ilçelerinin de bulunduğu birçok yerde belediye başkan adaylarını açıklaması, partiyi karıştırdı.


CHP PM’nin, Seyhan’da Oya Tekin’i, Çukurova’da Emrah Kozay’ı, Yüreğir’de de Dem Parti’nin Kent Uzlaşısı Nurettin’in Tanış’ı belediye başkan adayı göstermesi, Adana’da ipleri tamamen kopardı. Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin yaptığı yazılı açıklama ile CHP’den istifa ettiğini duyurdu.ÇETİN: BU HİKAYE BURADA BİTMEZ!

Oldukça sert bir açıklama yapan Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, “Bu hikaye burada bitmez!” dedi.

Çocukluğundan itibaren CHP’li bir ailenin içinde büyüdüğüne dikkat çeken Başkan Çetin, “Her zaman ifade ettiğim gibi 1923’te Cumhuriyet Halk Fırkası’nı Adana’da kuran Kuvayi Milliyeci bir dedenin torunu olmaktan dolayı her zaman gurur duydum” ifadesini kullandı.

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, istifa gerekçelerini daha sonra şöyle dile getirdi:

“Gençlik Kollarından başlayarak hep partimin hizmetinde oldum, başarısı için çalıştım. 2009 yılında Adana Büyükşehir Başkan adayı gösterilip, çeşitli ayak oyunlarıyla 1 hafta sonra adaylıktan alınmamdan sonra bile partimize küsmedim, benim yerime gösterilen adayın başarısı için çalıştım.

10 yıldır da Cumhuriyet Halk Partisi’nden seçilmek suretiyle Çukurova Belediye Başkanlığı yapmaktayım. CHP’li olmaktan her zaman gurur duydum ancak Belediye Başkanlığının hizmet makamı olduğunun bilinciyle belediyeye hiçbir zaman siyaseti sokmadım. Her seçimden sonra parti rozetimi çıkardım, herkese ve her kesime eşit ve adaletli hizmet götürmenin gayreti içerisinde oldum.

Bu anlayışla görevimi yaparken partimin bayrağını hep en yükseğe çıkarmayı hedefledim. Girdiğimiz her seçimde gece gündüz demeden çalıştım, bunun karşılığını da seçim sonuçlarıyla aldık. Partimizin ve partililerimizin her zaman gururla takdim edecekleri bir yerel yönetici olmak için azami gayret gösterdim.

Ancak gelinen noktada ömrümüzü verdiğimiz partimizin gasp edilmeye çalışıldığını, ilkelerinden ve değerlerinden uzaklaştırıldığını üzülerek görmekteyiz. Önce yerelde ardından genelde iktidarı hedeflemesi gerekirken, Cumhuriyet Halk Partisi mevcut yönetiminin sadece kendi parti içi iktidarlarını korumaya yönelik taktikler geliştirmeye çalıştığını kaygıyla izlemekteyiz.

Bunu son aday belirleme yöntemlerinde de net bir şekilde gördük. Atatürk ilkeleri, cumhuriyet değerleri, sosyal demokrasinin evrensel kuralları gibi partinin kimliğini oluşturan kavramların gözardı edildiği, tarafsız ve liyakate hiçbir kriterin dikkate alınmadığı, parti içi dar kadrolaşmanın ön plana çıktığı, adaylıkların ahbap-çavuş ilişkileriyle dağıtıldığı bir süreci üzülerek yaşadık.

Tanık olduğum bu kaygı verici tablo nedeniyle ömrünü Cumhuriyet Halk Partisi içerisinde geçirmiş, partinin birçok kademesinde gururla görev yapmış biri olarak partimden istifa ettiğimi üzülerek açıklıyorum.

Ancak…

Bu hikaye burada bitmez! Kamuoyuna saygıyla duyurulur…”

 

Etiketler:
soner çetinadana

DİĞER HABERLER