CHP Ceyhan Belediye Başkanı Aydar'a Hapis Şoku

CHP'li Ceyhan Belediye Başkanı'na 2 yıl hapis

Adana'nın CHP'li Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar ile CHP İlçe Başkanı kardeşi Caner Aydar ve amcası Ertan Aydar, 'Hukuki alacağın tahsili amacıyla tehdit' suçundan 2 yıl 1'er ay hapis cezasına mahkum edildi.

CHP'li Ceyhan Belediye Başkanı'na 2 yıl hapis

2019 Mahalli İdareler Genel Seçimi'nde Adana'nın Ceyhan ilçesinde belediye başkanı seçilen Kadir Aydar'ın mazbatası, geçmişte aldığı hapis cezaları nedeniyle Yüksek Seçim Kurulu tarafından iptal edilmişti. 31 Mart 2024 seçimlerinde tekrar aday gösterilen ve yeniden Ceyhan Belediye Başkanı seçilen Aydar, Adana Ceyhan 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 'Hukuki alacağın tahsili amacıyla tehdit' suçundan yargılandığı davada karar duruşmasına katıldı.

Aydar’ın kardeşi ve CHP Ceyhan İlçe Başkanı Caner Aydar, babası Ceyhan Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Aydar ile amcaları Ertan ve Alper Aydar duruşmada bulunmadı.

Savcının mütalaasında, Türker İlker Aydar’ın kullandığı ve sanıklara ait olan aracın 2015’te yaptığı kazada, yolcu B.A.'nın tedavi masrafları için sigorta şirketine açtığı tazminat davası sonucunda 193 bin lira ödendiği belirtildi. Araç sürücüsünün alkollü olması nedeniyle sigorta şirketi, sanıkların şirketinden 256 bin lira talep etti.

Savcı, sanıkların mağdur B.A., babası ve bir akrabasıyla buluşarak sigorta şirketinin alacağını tahsil etmek amacıyla 256 bin liranın yarısını istediklerini, B.A.'nın hesabındaki 100 bin lirayı Caner Aydar'ın hesabına göndermesini ve 45 bin liralık senet imzalamasını talep ettiklerini belirtti. Bu sırada Kadir Aydar'ın "Davayı nasıl açarsınız, malımıza ortak mısınız?" dediği ifade edildi.

Sanıkların birlikte hareket ederek tehdit yoluyla ödeme aldığını belirten savcı, 100 bin liranın Caner Aydar'ın hesabına aktarıldığını ve 45 bin liralık senedin imzalatıldığını kaydetti. Alper, Caner, Kadir ve Ertan Aydar’ın cezalandırılmasını talep ederken, Mustafa Aydar’ın delil yetersizliğinden beraatini istedi.

Kadir Aydar savunmasında, olayın dışında olduğunu ve mütalaayı kabul etmediğini belirterek, "Telefonda bir tartışma yaşadık ve birbirimize hakaret ettik. Çok pişman olup mesaj attım ve bu yüzden yargılanıyorum. Yüz yüze tartışmadık, uzlaşı sağlamaya çalıştım fakat başarılı olamadım. Suçlamaları kabul etmiyorum ve beraatimi talep ediyorum" dedi.

Diğer sanıkların avukatları da müvekkillerinin suçsuz olduğunu öne sürerek beraat talep etti. Mahkeme heyeti, Kadir Aydar, amcası Ertan Aydar ve kardeşi Caner Aydar'ı 'Hukuki alacağın tahsili amacıyla tehdit' suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırdı. Mustafa ve Alper Aydar ise suçun sanıklar tarafından işlendiğinin sabit olmaması nedeniyle beraat etti.
 

DİĞER HABERLER

Akaryakıt istasyonuna silahlı gasp
Akaryakıt istasyonuna silahlı gasp
24 Haziran 2024 Pazartesi
Feci kaza: 3 ölü 2 yaralı
Feci kaza: 3 ölü 2 yaralı
24 Haziran 2024 Pazartesi
Adanalı çiftçiler mağdur
Adanalı çiftçiler mağdur
22 Haziran 2024 Cumartesi
Arazi kavgasında 4 gözaltı
Arazi kavgasında 4 gözaltı
22 Haziran 2024 Cumartesi
Turbeyler Grubu
Turbeyler Grubu'nun acı günü
20 Haziran 2024 Perşembe