Çukurova 16.Kitap Fuarı Kapılarını Açtı

Çukurova 16. Kitap Fuarı açıldı

Çukurova 16. Kitap Fuarı açıldı

TÜYAP Fuarlar Yapım AŞ'nin Türkiye Yayıncılar Birliği ile iş birliği içinde düzenlediği Çukurova 16. Kitap Fuarı, bugün kapılarını ziyaretçilere açtı.

TÜYAP Fuarlar Yapım AŞ tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği iş birliğiyle düzenlenen Çukurova 16. Kitap Fuarı, Adana Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi'nin destekleriyle TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde başladı.

Vali Yavuz Selim Köşger, fuarın açılış töreninde yaptığı konuşmada, Irak'ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Harekatı bölgesinde şehit olan askerlere rahmet diledi. Coğrafyada yaşamanın bir bedeli olduğunu vurgulayan Köşger, cehaletin bu tür olaylara sebep olduğunu ve bu cehaletin ancak bilgi ve eğitimle aşılacağını belirtti. Ayrıca, Adana'nın kültürel zenginliklere ev sahipliği yapan bir şehir olduğunu ve fuarların bu kültürel birikime katkı sağladığını ifade etti.


Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, Adana'da düzenlenen yılın ilk kitap fuarının bereketli topraklarda başladığını söyledi. Yayıncılık sektörünün zor zamanlardan geçmesine rağmen ayakta kalmayı başardığını belirten Kocatürk, 2023 yılında 103 bin yeni kitap yayınlandığını paylaştı.


Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ise Adana'ya yakışan tüm fuarların düzenlendiğini belirtti. Fuardan çocukların daha fazla faydalanması için çeşitli çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Karalar, okullardan öğrencileri fuara getirmeye destek verdiklerini ve kitap temin edip hediye etme projelerini gerçekleştireceklerini söyledi.


TÜYAP Fuarlar Yapım AŞ Genel Müdürü İlhan Ersözlü, 15 yılda 13 milyonun üzerinde ziyaretçiyi ağırlayan fuarın bölgenin en önemli platformlarından biri haline geldiğini belirtti. 323 yayınevi, sivil toplum kuruluşu, meslek örgütü ve derneğin katıldığı fuarda 105 etkinlik ve 500'ün üzerinde imza günü düzenleneceğini aktaran Ersözlü, fuarın katılımcılar tarafından kurdele kesilerek açıldığını ve 21 Ocak tarihine kadar devam edeceğini bildirdi.

 

Etiketler:
Kitap FuarıAdanaÇukurova

DİĞER HABERLER

Adanaspor Göztepe
Adanaspor Göztepe'ye mağlup oldu
24 Şubat 2024 Cumartesi