Dededen Toruna Ayakkabı Ustalığı

Dede’den Toruna Ayakkabı İmalatı

Dede’den Toruna Ayakkabı İmalatı

Yarım asırdan beri dede mesleği olan ayakkabı üreticiliğini devam ettiren Cumali Alçin, 3 kardeşin işlettiği deri firmasında, bir derinin nasıl ayakkabıya dönüştürüldüğünü www.gazette.com.tr’ye konuştu.

MEHMET AKİF ORTAÇ - Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Tarihi Büyük Saat esnaflarından ayakkabı imalatı yapan Cumali Alçin, ayakkabının tüm aşamaları anlattı.

Sıfırdan Ayakkabı Yapımı

Ayakkabı yapım aşamasında nelerden geçtiğini anlatan Alçin, "Deri geldiğinde ayakkabıya dönüşünün ilk adımı kesime gönderiliyor. Sonraki aşama parçaların birleştirilmesi için saya bölümüne gönderiliyor. Orada birleştirilen parçalar saya halinde tekrar getiriliyor. Ardından el emeğiyle kalıba çekiliyor. Kalıba çekildikten sonra usta birimi aşamasına geliyor. Burada ayakkabı haline gelecek aşamaları geçiyor. Temizlik aşaması diye tabir edilen son aşamada, ayakkabının temizliği ve boyası yapılıyor. Bağcıkların takılıp kutulanmasıyla sevkiyata hazır hale geliyor ve müşterinin kullanımına hazır oluyor." şeklinde konuştu.

“Fiyat Artışı Bizi de Etkiledi”

Artan enflasyon ve gelen zamlardan kendilerinin de etkilendiğini belirten Cumali Alçin, "Piyasadaki enflasyon ve birbirini ardına gelen zamlar nedeniyle zorluklar yaşıyoruz. Mümkün olduğunca toptancı, perakendeciyi mağdur etmemeye çalışıyoruz." sözlerini kullandı.

“Modele Bağlı Olarak Makine Kullanıyoruz”

Gelişen teknoloji piyasası ayakkabı sektöründen bahseden Alçin, "Endüstriyelleşmenin etkisinin modellere bağlı olarak değiştiğini dile getirdi. Bazı modeller sadece elle yapılabilirken bazı modelleri makine kullanarak yapılabileceğini belirtti." ifadesinde bulundu.

“Dürüst Olmak Çok Önemli”

Müşteri potansiyelini nasıl sağladığını dile getiren Cumali Alçin, "Dürüst bir şekilde hem kendimizi hem de karşı tarafı düşünerek hareket ediyoruz. Hoşgörülü olduğumuzdan dolayı müşteri potansiyelimiz yüksek" dedi.

“Gelecek Nesillere Taşımak İstiyoruz”

Mesleğinin önü açık olduğunu belirten Alçin, "Dede mesleğinin devam etmekteyiz. Aynı mesleği yeni nesillere bayrağı devretmek istiyoruz." ifadelerinde bulundu.
Son olarak mesleği ile ilgili "Bu meslekten onur ve gurur duyduğunu dile getirdi. Güzel bir meslek olduğunu söyledi.

 

 

Etiketler:
Dededen TorunaAyakkabıAyakkabı İmalatıAdanaAdana Son Dakika Haber

DİĞER HABERLER