Adana'da Depremde Vefat Edenler Adına Mevlit

Depremde hayatını kaybedenler için mevlit okutuldu

Depremde hayatını kaybedenler için mevlit okutuldu

6 Şubat’ta meydana gelen Asrın Felaketi olarak kabul edilen depremde hayatını kaybedenler için Mevlit okutulup, dualar edildi.

HABER/FOTO: MEHMET AKİF ORTAÇ

Adana’nın Çukurova İlçesine bağlı Ramazanoğlu Camisinde düzenlenen etkinliğe Vali Yavuz Selim Köşger, İl Emniyet Müdürü Ahmet Hakan Arıkan ve il protokolünün yanı sıra çok sayıda depremzede de katıldı.

SUBAŞI: KEŞKE BÖYLE BİR DERNEK KURMAK ZORUNDA KALMASAYDIK

Etkinlik öğlen namazından önce okunan Kur’an’ı Kerim ve Mevlit ile başladı. Daha sonra konferans salonunda devam eden etkinlikte konuşan Depremzedelere Yardım ve Dayanışma Derneği (DEPDER) Başkanı Nazan Akça Subaşı, “Öncelikle Sayın Valimize özel olarak teşekkür etmek istiyorum. Kendisiyle bizatihi görüştüm. Bizim dertlerimizi dinledi. Bize bugün de bu konuşmayı yapmamıza imkân sağladı.


Ben Adana Barosu'na bağlı olarak çalışan 14 yıllık avukatım. Her şeyin bir hikayesi olur ya. Keşke böyle bir dernek kurmak zorunda kalmasaydım. 6 Şubat saat 4.17’de bundan bir yıl önce bir deprem yaşadık. Ben de depremde iki tane yeğenimi ve kardeşim kadar sevdiğimiz gelinimizi kaybettim.” dedi.

Konuşmasına devam eden Subaşı, “Depremin yaraları malum hala sarılmıyor. Hani ateş düştüğü yeri maalesef daha çok yakıyor. Bu süreçten sonra şunu gördüm. Evet sağ olsun bütün halk seferber oldu. Devlet, millet, iş birliğiyle imkanlar ölçüsünde, herkes elinden geleni yapmaya çalıştı. Acılar da paylaştıkça aslında dayanabilir hal alıyormuş. Hani azalıyor demiyorum. Çünkü benim hala ilk günkü gibi.” ifadelerini kullandı.

 

VALİ KÖŞGER: ALLAH BİR DAHA BÖYLE ACILAR GÖSTERMESİN

Etkinlikte konuşan Adana Valisi Yavuz Selim Köşger, “Bugün çok hüzünlü bir gün, bizi acılara gark eden, dolayısıyla onun yıl dönümü dolayısıyla toplanmış bulunuyoruz. 6 Şubat deprem üzerinden tam bir yıl geçti. Öncelikle altı Şubat depreminde hayatını kaybeden ebediyete irtihal eden depremde şehit olan vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyoruz. Mekanları cennet olsun. Allah bu millete bir daha böyle acılar göstermesin. Bugün aynı zamanda mübarek bir gün. Miraç Kandili hepinizin Miraç Kandili de mübarek olsun. Depremzedeler dayanışma derneği başkanımız çok büyük işten gelen yüreğinden kopan kelimelerle bir konuşma yaptık. Aslında bunun üzerine söylenecek söz de yok. Acıyı bizzat yaşamış. Acıyı yüreğinde hissetmiş. Ve halen acısı, yarası taze olan vatandaşlarımız aslında kelimelerle ifade edilemeyecek bir durumu yaşıyorlar.” dedi.

“OLAĞANÜSTÜ GAYRET GÖSTERDİK”

Deprem gibi doğal afetlerin sözün bittiği yer olduğunu ifade eden Vali Köşger sözlerini şöyle sürdürdü:

Deprem anından itibaren devletimiz, milletimiz, yekvücut oldu. Bu yarayı nasıl sararız? Nasıl ayağa kaldırabiliriz? Nasıl üstesinden gelebiliriz diye insanüstü olağanüstü bir gayret gösterdik. 11 ilimizde olan deprem 50 bin üzerinde vatandaşımızın şehadetine etmesine sebep oldu. Dünyanın hangi ülkesi böyle bir felakete maruz kalsa üstesinden gelmez. Ben buna eminim. Bunu bizi ziyarete gelen yabancılar da ifade ediyorlar Burada deprem bölgesinde gezen gören durumu, vaziyeti idrak eden yabancılara da söylüyorlardı. Bizim millet olarak böyle bir hususiyetimiz var. Böyle bir özelliğimiz var. Olağanüstü durumlarda kenetleniyoruz. Olağanüstü durumlar Olağanüstü işler yapıyoruz. Krizi en iyi şekilde yönetiyoruz, en iyi şekilde ayağa kaldırmaya çalışıyoruz. Bunun tarihte çeşitli örnekleri var.  İşte, en son yaşadığımız deprem bunun en güzel örneğidir.”

 

Etiketler:
Adana

DİĞER HABERLER

Adana
Adana'da kayıp genç ölü bulundu
29 Şubat 2024 Perşembe
Çukurova
Çukurova'dan işçilere rekor zam
29 Şubat 2024 Perşembe
Adana
Adana'da İlham Zirvesi düzenlendi
28 Şubat 2024 Çarşamba
Çöplük sorununa çözüm sözü
Çöplük sorununa çözüm sözü
28 Şubat 2024 Çarşamba