Eğitim Bir-Sen Adana Şubesi Basınla Buluştu

Eğitim Bir-Sen 2023-2024 ilk yarı yılını değerlendirdi

Eğitim Bir-Sen 2023-2024 ilk yarı yılını değerlendirdi

 2023-2024 eğitim-öğretim yılının ilk yarısının tamamlanması başta olmak üzere eğitim gündemine dair değerlendirmelerde bulunmak amacıyla Eğitim Bir-Sen Adana Şubesi Geleneksel 15. Basın Buluşmasını Adana Öğretmen Evi’nde düzenlendi.


HABER/FOTO: MEHMET AKİF ORTAÇ
Basın buluşmasında konuşan Eğitim Bir-Sen Adana Şube Başkanı Mehmet Sezer, ‘’2023-2024 eğitim öğretim yılına başladığımızda sizler de takdir edeceksiniz ki hem valimizin hem dört merkez ilçemizdeki kaymakamlarımızın değişmiş olması İl Milli Eğitim Müdürümüzün ve bazı ilçelerin ilçe milli eğitim müdürlerimizde de değişiklik olması bazı Milli Eğitim'in dışındaki il müdürlüklerinin değişmiş olması bu sene eğitim öğretim yılına başlarken bürokrasiyi etkiledi. Tabii oryantasyon ile çok hızlı bir uyum sağlanmaya çalışıldı. Gelinen nokta itibariyle baktığımızda eğitim öğretim yılı değerlendirmemizde bu sene birinci dönemine göre olumlu bir gidişat olduğunu görüyoruz. Eksiklikler yok mu? Tabi ki eksiklikler var. Tabii biz Eğitim Bir-Sen olarak dokuzuncu yılımızı doldurduk. Dokuzuncu yılımızda istikrarlı bir şekilde devam ettiriyoruz. Bu da bizim açımızdan kıymetlidir.’’ açıklamasında bulundu.

“GEÇEN YIL 10 DAVA KAZANDIK”
Geçen sene açtıkları davalara da değinen Sezer, ‘’Geçen 2023 yılının aralık ayında ona yakın dava kazandık. Yani tabii ki bunu istemeyiz biz. Hiçbir zaman başlangıçta böyle bir sıkıntı yaşanmasını arzu etmeyiz. Önce üyelerimizle ilgili hiçbir haksızlığın yapılmasını arzu etmeyiz. Ama tabii ki bazen insanlar hukuksuzluk yapabiliyorlar. Bizim de bunun üzerine iyi bir hukuk ekibimiz var. Hem avukatımız hem hukuk büromuz var. Ayrıca bizim Sendikamızda da ofisimiz var. Biz zaten şube başkan yardımcımız hem de ilgili arkadaşlarımıza müthiş bir çalışma yapıyoruz ve burada da bu davaların kazanmasında çok büyük katkımız oluyor. O noktada da ben hem sizlerin vermiş olduğu basına taşınması noktasında kamuoyuyla noktasında verdiğiniz destek için teşekkür ederim. Hem de bizim hukuk ekibimize huzurlarınızda teşekkür ediyorum. 2023- 2024 yılının ilk yarısında eğitimciye şiddetle ilgili bir sıkıntı yaşadık. Bu en son Kozan'da oldu. Bazı ilçelerimizde de oldu. Bunun olmasını arzu etmeyiz. Biz eğitimciye şiddetin her türlüsüne, Eğitim Bir Sen olarak, Memur-Sen olarak biz şiddetin her türlüsüne karşıyız. Yani bu bir hayvana da yapılmış olsa, ona da karşı çıkıyoruz, şiddet olmamalıdır ki bizim bir medeniyet değerimiz var. Karıncayı bile incitmememiz gerektiğiyle ilgili biz yolda devam ederken eğitimciye ya da başkalarına şiddet kesinlikle kabul edilebilir bir durum değildir’’ dedi.“VERİMLİLİĞİ ARTIRMALIYIZ”
2023-2024 Yarıyılını değerlendiren Sezer, ‘’2023-2024 öğretim yılıyla ilgili tabii şu an öğrencilerimiz tatile girdi. Öğretmen arkadaşlarımız tatile girdiler. Okullar açık ama burada biz de dahil olmak üzere bir sivil toplum örgütü olarak eğitimle ilgilenen bir sendika olarak bizim de burada hepimizin neleri eksik bıraktık ya da birinci dönemde bu birinci yarı yıl değerlendirmesi yapılırken neler eksik oldu? Nasıl ki sizinle birlikte bunu değerlendiriyor herkesin bir şapkasını önüne koyup tabiri caizse değerlendirmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Biz de bunu şu yönetim kurulumuzla bugünkü yapacağımız hem toplantımızda hem de on beş gün boyunca ki etkinliklerimizde hem geçen hafta sonu yapmış olduğumuz değerlendirmelerde biz de kendimizi diyoruz. Muhasebesini yapıyoruz. Neleri daha iyi yapabiliriz araştırması içerisindeyiz ama burada birkaç şeyi sizinle paylaşmak istiyorum. Yani eğitim çalışanlarının sorunları ne kadar az olursa okula gittiklerinde birlikte olduklarında daha verimli olurlar, daha motivasyonu artmış olur, eğitim çalışanlarımızın, öğretmenlerimizin veya oradaki isterse bu hizmette olsun, isterse müdür olsun. Bunların hepsinin sorunlarını bir şekilde çözülerek okula gitmiş olmaları gerekir. Onların çalışmalarını, verimini arttıracaktır.’’ şeklinde konuştu.


“SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK KALDIRILMALI”
Konuşmasına devam eden Sezer, ‘’Sözleşmeli öğretmenlik uygulamasını hakkında yıllardır sizinle paylaşıyoruz. Bunun ortadan kaldırılması lazım. Tamamının kadrolu olması lazım. Ama kadroya geçerken de bir takım aksaklıklar, eksikliklerin giderilmesi ayında emekli olanların yerine çok daha düşük puanlı il dışından ya da özür grubundan başka arkadaşlarımız geliyor. Biz şunu arzu ediyoruz. Buraya gelmiş olan arkadaşlarımız daha merkeze doğru, daha uygun yerler nerelerse oralara doğru gelmesini, dışarıdan gelen ilk defa Adana'ya gelen arkadaşlarımız da o arkadaşımızın boşalttığı yerlere gelmesini arzu ediyoruz. Bu konuda zaman zaman sıkıntı yaşıyoruz. Ama bu sene inanıyorum ki bu noktada bir uygulama olması gerekir. Yani yönetmelik değişecek. Öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliği. Bu yönetmelikte mutlaka atanamayan öğretmenimiz varsa sıraya devam etsin. Yani Temmuz ayında o sıra bir daha çalıştırılsın. Merkezdeki öğretmenlerimiz için diyor merkez derken yani Adana sınırları içerisinde kariyer sistemi var Daha önceki dönemlerde yine sizlerle paylaşmıştık. Uzman öğretmenlik, Başöğretmenlik gibi bunlarla ilgili aksaklıklar var. Bu aksaklıkların giderilmesi gerektiğini, özellikle altını çiziyoruz, dile getiriyoruz. 

Mesela istihdamda zorluk çekilen bazı yerler var. Adana’mızın, Tufanbeyli gibi, Saimbeyli gibi, Aladağ gibi bazı yerlerde veya kenar mahallelerimizde bazı sıkıntılar var. Oralarda öğretmene, hepinizin çevresindeki yerlere gitmek istemiyorlar. Oraya giden arkadaşlarımız da ödüllendirilmelidir. Yani bu hem puan noktasında bizim bir puan, sistemimiz var. Hem de ekonomik olarak oraya giden arkadaşlarımıza birtakım cazip hale getirilmesi lazım. Devletten bizim hassasen istediğimiz bu ısrarla söylüyoruz. Eğitim Bir-Sen olarak yıllardır söylüyoruz. Söylemeye de devam edeceğiz.’’ açıklamasında bulundu.
“BELEDİYE MODELİNİ İSTİYORUZ”
Eğitimin fonlanması gerektiğini belirten Sezer, ‘’Bununla ilgili özellikle dikkat çekmek istedim. Yıllardır biz şunu söyledik. Belediye modeli dedik. Yani belediye nasıl ki her ilçeye nüfusuna göre İller Bankası'ndan bir para aktarıyorsa, milli Eğitimde de okullara bir para aktarılmalıdır dedik. On yıldır, on iki yıldır, on üç yıldır bunu söylüyoruz. Teşekkür ediyoruz, geçen yıl itibariyle bu başladı okullara. Aksaklıkları var, önümüzdeki süre içerisinde düzeleceğine inanıyorum. Ama buranın biraz daha düzenlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu güvenlikle ilgili falan sorunlar giderilmelidir.Yardımcı hizmetlerinde çalışan arkadaşlarımız var. Bunların kadroya geçilmesiyle ilgili yani genel idare hizmetler bölümüne geçmesiyle ilgili uzun yıllardır söylüyor. Bunu çok ekstra bir maliyeti de olmayacak devlete ama maalesef burada bir çözülmeyen bir sorunumuz var. Buradaki yardımcı hizmetleri genel idare hizmetleri bölümüne geçmesini arzu ediyoruz. Deprem bölgesine de tabii bazı avantajlar sağlanması lazım. Biz de biliyorsunuz önümüzdeki günlerde 6 Şubat itibariyle yıl dönümü olacak. Depremle ilgili sıkıntılar var. Ben Hatay'a gittim geçenlerde başka illere de gittik. Oralarda hala sıkıntılılar. Bir takım avantajlı pozisyona geçilmesi lazım.

Buralarda hem çalışanların hem eğitim çalışanları olduğu gibi hem öğretmenlerin veya velilerle ilgili orada bazı tedbirler alınması gerekir. Ben o tedbirlerin detayına girmeyeceğim ama tedbirler alınması gerek hakikaten söylemek istiyorum. Önümüzde süreçte depremin yıl dönümünde bir  muhasebe yaptığımızda bir yılda neler yapılmış? Allah bir daha yaşatmasın. Neler yapılmış? Bunların mutlaka dikkat edilerekten tekrar aynı sıkıntıların yaşanmamasını umuyorum. Önümüzdeki süreçte sıkıntıların yaşanmamasını söylüyorum.’’ dedi.

“EĞİTİMCİLERİN BİRİNCİ YARIYILINI KUTLARIM”
Son sözlerini paylaşan Sezer, ‘’Ayrıca hem öğretmenlerimizin hem öğrencilerimizin hem yöneticilerimizin birinci yarıyılını kutluyorum. Tebrik ediyorum. Bu On beş günlük süreç içerisinde hem dinlenmelerini hem de ikinci yarıyla müthiş bir şekilde kendilerini hazırlamaları açısından şimdiden onlara kolaylıklar diliyorum.’’


 

Etiketler:
Eğitim Bir-Sen

DİĞER HABERLER

Adana
Adana'da kayıp genç ölü bulundu
29 Şubat 2024 Perşembe
Çukurova
Çukurova'dan işçilere rekor zam
29 Şubat 2024 Perşembe
Adana
Adana'da İlham Zirvesi düzenlendi
28 Şubat 2024 Çarşamba