Erkenci Patates Hasadı Başladı

Erkenci patates hasadı başladı

Erkenci patates hasadı başladı

Adana, Türkiye'nin önemli tarımsal üretim merkezlerinden biri olarak erkenci patates hasadına başladı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Nuri Kökçüoğlu, Çukurova ilçesindeki patates tarlalarını ziyaret ederek basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Kökçüoğlu, patatesin insan beslenmesinde tahıllardan sonra en önemli katkı sağlayan ürünlerden biri olduğunu belirtti.
Geçen yıl Türkiye genelinde yaklaşık 1,5 milyon dekarlık alanda 5,5 milyon ton patates üretildiğini aktaran Kökçüoğlu, Adana'da ise 60 bin dekarlık alanda 220 bin tonluk bir üretim gerçekleştirildiğini söyledi. Bu yıl ise üretim alanında ve rekolte bakımından %10'luk bir artış öngördüklerini dile getirdi.
Adana'nın patates üretiminde Türkiye'de 10. sırada yer almasına rağmen, erken hasat ve ürünün sanayi ve tohumluk olarak kullanılmasıyla ekonomiye büyük katkı sağladığını belirtti.
Patates üreticilerinden Tuna da Yıldırım, 120 bin dönüm arazide patates ekimi gerçekleştirdiğini ifade etti. Girdi maliyetlerinin yüksek olduğunu vurgulayan Yıldırım, tarlada kilogram başına 17-18 lira arasında satış yaptıklarını ve dekarda 4,5-5 ton verim elde ettiklerini paylaştı.

 

DİĞER HABERLER

ÇGC 23 Nisan’ı kutladı
ÇGC 23 Nisan’ı kutladı
23 Nisan 2024 Salı