Gazze Nüfusunun Yüzde 70’i Açlık Sınırında

Gazze nüfusunun yüzde 70’i açlık sınırında

Gazze nüfusunun yüzde 70’i açlık sınırında

BM kuruluşu olan Entegre Gıda Güvenliği Aşama Sınıflandırması (IPC) raporu, Gazze'nin kuzeyindeki nüfusun yüzde 70'inin felaket düzeyinde açlıkla karşı karşıya olduğunu bildirdi.

Gazze'ye özgü son IPC raporu, Gazze'nin kuzeyinin ve bağlı vilayetlerin IPC 5. aşamada (kıtlık) sınıflandırıldığını belirtti. Bu, Gazze'nin kuzeyinde yaşayan nüfusun yaklaşık yüzde 70'inin felaket düzeyinde açlıkla karşı karşıya olduğunu gösteriyor. Ayrıca, Deir al-Balah, Han Yunus ve Refah kentlerinin IPC 4. aşama (acil durum) kapsamında sınıflandırıldığı ifade edildi.
Gazze Şeridi'ndeki 2,2 milyonluk nüfusun tamamının yüksek düzeyde akut gıda güvensizliği ile karşı karşıya olduğu vurgulandı. IPC raporuna göre, kuzeydeki vilayetlerde kıtlığın ortaya çıkması bekleniyor ve Mart ile Mayıs arasında herhangi bir zamanda gerçekleşebilir.
Ayrıca, olası bir İsrail saldırısı durumunda Refah'a kara saldırısı gibi senaryoların, Gazze Şeridi'nin nüfusunun büyük bir kısmını felaket koşullarıyla karşı karşıya bırakabileceği belirtildi.
BM'nin Roma merkezli kuruluşu Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Gazze'deki beklenen açlıkla başa çıkabilmek için geniş çapta yardım ulaştırılmasını sağlamak için acil erişim çağrısında bulundu. Dünya Gıda Programı (WFP) İcra Direktörü Cindy McCain ise Gazze'deki açlık krizinin endişe verici hızla arttığını belirterek, kuzeye acil ve tam erişime ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

 

DİĞER HABERLER

Hulk’un doğum günü kutlandı
Hulk’un doğum günü kutlandı
11 Nisan 2024 Perşembe