Gelenekten Geleceğe Lezzet Yolculuğu: “Türk Kahvesi ”

Gelenekten Geleceğe Bir Lezzet Yolculuğu: “Türk Kahvesi ”

Gelenekten Geleceğe Bir Lezzet Yolculuğu: “Türk Kahvesi ”

Adana Büyük Saat'in tarihi atmosferinde misafirlerine eşsiz bir Türk kahvesi deneyimi sunan Han Kurukahvesi, işletme sahibi Fatih Koçaklı gazette.com.tr’ye konuştu. Yaklaşık üç yıldır kahve tutkunlarına hizmet verdiklerini belirten Koçaklı, Türk kahvesine olan ilginin her geçen gün arttığını söyledi. 


MEHMETAKİF ORTAÇ
- 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi günü kapsamında gazette.com.tr’ ye konuşan Koçaklı Türk kahvesiyle ilgili önemli bilgiler verdi.

İşte Fatih Koçaklı ile yaptığımız röportaj;

Sizi Tanıyabilir miyiz?

Ben Fatih Koçaklı, Han Kurukahvesi işletme sahibiyim. Yaklaşık 3 yıldır bu işi yapıyoruz. İki yıla yakındır Büyük Saat’teyiz. Ağırlıklı olarak Türk kahvesi satıyoruz. Bunun yanında dünya kahveleri de mevcuttur. Elimizde 20 çeşit kahve türümüz bulunuyor. Ama ağırlıklı olarak orta kavrulmuş Türk Kahvesi servis ediyoruz.

Türk Kahvesinin Tarihçesi ve Kültürel Önemi Hakkında Bize Bilgi Verebilir misiniz?

Türk toplumu tarafından çok beğenilen bir kahve türüdür. Ülkemizde çok tüketilen bir kahve türü olmakla birlikte dünyada da popülerliği giderek artmaktadır. Türk kahvesi, yaklaşık bin yıldır bu coğrafyalarda tüketilen bir kahve çeşididir. Özellikle daha fazla popülerliği artmaktadır. Türk toplumu tarafından en çok tüketilen kahve türüdür. Kahve tarihçe olarak baktığımızda Etiyopya topraklarından çıkan bir şeydir. Daha sonra kavurma keşfediliyor. Yeşil kahve toplanıp kavruluyor. Eleklerden geçirilip eliminasyona giriyor. Akabinde öğütülüp Osmanlı coğrafyasında Türk usulü servis edilmeye başlanıyor. Buna Türk kahvesi deniliyor. Türk kahvesi ismini Türk usulü pişiriminden alıyor, diyebiliriz.

Türk Kahvesinin Diğer Kahve Türlerinden Farkları Nelerdir?

Türk kahvesi diğer kahvelere göre yoğunluğu daha fazladır. Klasik usullerle pişirilir. Özellikle bakır cezve tercih edilir. Espresso bazlı kahvelerde tortu olmazken, Türk kahvesinde telve dediğimiz bir şey ortaya çıkıyor. Bu da kültürel olarak genişlemeye sebebiyet veriyor. Türk kahvesi üzerinden kahve falı bakılması da buradan gelen bir seçenektir.

Türk Kahvesinin Hazırlanma Süreci Nedir ve Bu Süreçte Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar Nelerdir?

Türk kahvesi klasik olarak bildiğimiz gibi soğuk suya karıştırılıp, kısık ateşte pişirilerek hazırlanıyor. Son dönemde paketli kahveler dediğimiz, anında üstüne sıcak su dökülerek hazırlanan kahvelerde mevcuttur. Türk kahvesinin hazırlanması aşağı yukarı aynı, yeni nesil makinelerle birlikte bu çeşitlendirildi. Daha hızlı ve pratik bir şekilde hazırlanıyor. Bakır cezve ve kum üzerinde yapılan kahveler var. Bununla birlikte közde pişirilen Türk kahvesi var.

Türk Kahvesinin Sağlık Üzerindeki Etkileri Hakkında Ne Söyleyebilirsiniz?

Türk kahvesinin birçok faydası var. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi var. Beyin sisi dediğimiz şeyi ortadan kaldırarak zihnin daha iyi çalışmasını sağlıyor. Zihinsel gelişime faydası vardır. Hafızayı kuvvetlendiriyor. Spordan önce alınırsa yağ yakmasını hızlandırıyor.

Türk Kahvesi Endüstrisi ve Sektöründeki Son Gelişmeler Nelerdir?

Türk kahvesi olarak dış pazarlarda gittikçe büyüyen bir Pazar hacmi olduğunu görüyorum. Yurtdışındaki kanalları ve sosyal medya ağlarını takip ediyorum. Türk kahvesinin giderek popülerliğini arttırdığını yabancıların da tükettiği ve benimsediği bir kahve haline geliyor. Tabi bunun tanıtımda çok büyük etkisi var. Ne kadar çok fazla tanıtımını yaparsak o kadar tüm dünyada popüler hale gelir. Japonya da dahi çok fazla tüketilmeye başlandığını görüyoruz. Bununla birlikte zaten Avrupa'da tüketim oldukça yüksektir. Oradaki Türk vatandaşlarından dolayı yabancılar da ilgi gösteriyor. Amerika’da raflarda satılıyor.


Türk Kahvesiyle İlgili Popüler Efsaneler veya İlginç Hikâyeler Var mı?

Türk kahvesinin en büyük olayı fal bakılmasıdır. Yaklaşık bin yıldır, Kahve telvelerinin şekilleri üzerinden gelecekteki olayları yorumlamaya çalışıyorlar. En büyük efsanelerden birisi budur, çünkü bu telveler üzerinden geleceği görmeye çalışıyorlar bu ilginç bir olaydır.

Türk Kahvesinin Uluslararası Arenada Nasıl Bir Konumu Var?

Türk kahvesinin tanıtımı daha iyi yapılarak daha iyi yerlere gelmesi sağlanabilir. Workshoplar yapılarak Avrupa ve ABD’de özellikle batı ülkelerinde tanıtıma yer verilebilir. Böylece sadece bize değil, evrensel bir hale getirebiliriz. Farklı bir damak tadı olan Türk kahvesi giderek ilgi çekici bir hale dönüşüyor.

Son Olarak Ne Eklemek İstersiniz?

Doğru bilinen yanlışlardan biri Türk kahvesinin sabah aç karna tüketilmesidir. Oysa bu sağlık açısından risk barındıran bir şeydir. Kahve kahvaltı yapıldıktan birkaç saat sonra tüketilmelidir. Böylesi daha faydalıdır. Her gün kahve tüketmek vücuda, zihinsel sağlığa ve hafızaya iyi gelir.

 

 

 

Etiketler:
kahvetürkkahvesikahvefalıtürkkahvesiendüstirisi

DİĞER HABERLER

Adana
Adana'da İlham Zirvesi düzenlendi
28 Şubat 2024 Çarşamba
Çöplük sorununa çözüm sözü
Çöplük sorununa çözüm sözü
28 Şubat 2024 Çarşamba