Hemşire Meslektaşının Yardımıyla Kurtarıldı

Hemşire meslektaşının yardımıyla kurtarıldı

Hemşire meslektaşının yardımıyla kurtarıldı

Adana'da, Adana İl Sağlık Müdürlüğü ek hizmet binasında görevli olan 11 yıllık hemşire Nilüfer Aygün Ağuş, geçirdiği ani kalp krizi sonucu yaşama veda etmek üzereyken, görev yaptığı binada bulunan acil tıp teknikeri Samet Can Soylu'nun hızlı müdahalesi sayesinde hayata döndü. 

Olay, 12 Aralık'ta öğle arasının ardından Ağuş'un iş yerine geldiği sırada yaşandı. Nilüfer Aygün Ağuş, iş yerinin girişinde aniden bayılarak yere düştü. Durumu fark eden güvenlik görevlileri hemen 112 Acil Sağlık İstasyonu'ndaki ekiplere haber verdi.
Olay yerine gelen acil tıp teknikeri Samet Can Soylu, hızla Ağuş'un yanına giderek kalp krizi geçirdiğini tespit etti. Soylu'nun hızlı müdahalesiyle Ağuş, ambulansa alınarak kalp masajı yapıldı ve iki kez elektroşokla kalbi yeniden çalıştırıldı. Ardından Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürülen Ağuş, hastanede tedavi altına alındı. Yapılan operasyonun ardından kalp pili takılan Ağuş, bir haftalık tedavinin ardından sağlığına kavuştu.
Olayın ardından kendisini hayata bağlayan meslektaşı Soylu ve ambulansta müdahalede bulunan sağlık ekibiyle bir araya gelen Nilüfer Aygün Ağuş, yaşadığı olayı anlattı. Ağuş, meslektaşlarına ve sağlık ekibine şükranlarını dile getirerek, onların hızlı müdahalesi sayesinde tekrar hayata dönebildiğini ifade etti.
Acil Tıp Teknikeri ve ekip sorumlusu Samet Can Soylu ise yaşanan olayı şu sözlerle anlattı: "Güvenlik görevlilerinin haber vermesi üzerine yanına gittiğimizde Ağuş'un kalbi durmuştu. Hemen müdahale ederek kalp masajı yaptık ve elektroşokla kalbini yeniden çalıştırdık. İkinci elektroşok sonrasında Ağuş, bilinci açıldı ve konuşmaya başladı. En uygun acil sağlık kuruluşuna ulaştırılarak tedavisine başlandı."
Bu olayın ardından Nilüfer Aygün Ağuş, yaşama ikinci bir şans verilmiş gibi hissettiğini ve meslektaşlarının müdahalesi sayesinde tekrar hayata tutunduğunu ifade etti. Ağuş, sağlığına kavuşmasının ardından işine geri döndü.

 

DİĞER HABERLER

ÇGC 23 Nisan’ı kutladı
ÇGC 23 Nisan’ı kutladı
23 Nisan 2024 Salı