İncirlik'teki Üssün Adı Değişti

İncirlik'teki üssün adı değişti

Milli Savunma Bakanlığı, Adana İncirlik'te bulunan “10'uncu Tanker Üs Komutanlığı”'nın isminin “10'uncu Ana Jet Üs Komutanlığı” olarak değiştirildiğini duyurdu. Bakanlık, bu değişikliğin Türk Hava Kuvvetleri'nin ihtiyaçları doğrultusunda yapıldığını belirtti.

İncirlik'teki üssün adı değişti

1951 yılında kullanıma açılan ve Adana'da bulunan İncirlik Hava Üssü, Türk ve Amerikan Hava Kuvvetleri'nin askeri uçaklarının bulunduğu önemli bir üs konumunda. Başlangıçta "Adana Hava Üssü" olarak adlandırılan üs, 1958 yılında "İncirlik Hava Üssü" olarak isimlendirildi. Ancak 2024 itibariyle, Milli Savunma Bakanlığı'nın kararıyla ismi "10'uncu Ana Jet Üs Komutanlığı" olarak değiştirildi.
Hava Kuvvetleri'nde üsler, genellikle "ana jet", "ana ulaştırma" ve "tanker üssü" olarak sınıflandırılır. İncirlik Hava Üssü, Türk Hava Kuvvetleri tarafından "10. Tanker Üs Komutanlığı" olarak biliniyordu. Ancak geçtiğimiz yıllarda buraya muharip bir filo olan 152. Filo'nun kaydırılmasıyla, İncirlik Hava Üssü "Ana Jet Üssü" kategorisine geçti. Bu nedenle ismi de "10'uncu Ana Jet Üs Komutanlığı" olarak değiştirildi. 

 

DİĞER HABERLER

Adana Valisi Köşger, Kozan’da
Adana Valisi Köşger, Kozan’da
23 Mayıs 2024 Perşembe