Kazada Ölen Annenin Bebeğinin Sağlık Durumu İyi

Kazada ölen annenin bebeğinin sağlık durumu iyi

Adana'da yaşanan trajik bir kaza sonucunda eşinin kullandığı elektrikli bisikletten düşen Nur Abbud hayatını kaybetti. Ancak, kurtarılmış sezaryen ile dünyaya gelen bebeğin sağlık durumu olumlu bir seyir izliyor.

Kazada ölen annenin bebeğinin sağlık durumu iyi

Suriye uyruklu Nur Abbud'un yaşamını yitirdiği kaza sonrasında, sezaryenle dünyaya gelen erkek bebeğinin tedavisi Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde devam ediyor.
Yoğun bakım servisinde yapılan müdahaleler sayesinde, solunum cihazından ayrılan bebeğin desteksiz nefes almaya başladığı bildirildi.
Hastanenin Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hacer Yapıcıoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, oksijensiz doğumların nadir görüldüğünü belirtti ve bu tür vakalarla karşılaşmalarının ender olduğunu vurguladı.
Kazanın ardından annenin Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldığını ifade eden Yapıcıoğlu, bebeğin kalp atışlarının fark edilmesi üzerine hemen sezaryen operasyonunun gerçekleştirildiğini aktardı.
Doğum sonrasında bebeğin solunum ve kalp atışlarının olmadığının fark edilmesi üzerine 15 dakika boyunca kalp masajı yapıldığını ve ardından solunumu sağlamak için akciğerlerine tüple ilaç verildiğini belirtti.
Yapıcıoğlu, bebeğin doğum anında beklenenin altında değerlere sahip olduğunu ifade ederek, vücut soğutma tedavisi uygulayarak bebeğin vücut ısısını düşürdüklerini ve böylelikle beyin hücrelerinin oksijen tüketimini azalttıklarını açıkladı. Bebeğin durumunun tedavinin ardından olumlu yönde ilerlediğini ve solunum cihazından ayrıldığını söyledi. Beslenme konusunda ise tüple besleme yapıldığını ve emme refleksinin geliştiğini belirtti.
Kazanın detaylarına göre, Seyhan Mahallesi'nde yaşanan olayda, 18 Nisan'da kocası tarafından kullanılan elektrikli bisikletten düşen Nur Abbud, bir otobüsün altında kalmıştı. Kaza sonucunda 9 aylık hamile Abbud hayatını kaybetmiş, ancak bebeği başarılı bir şekilde kurtarılmıştı. Kazanın ardından sürücü gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı.

 

DİĞER HABERLER