Köy Enstitüleri Paneli: Tarihsel Bir Değerlendirme

“Köy Enstitülerinin Günümüzdeki Anlamı” paneli yapıldı

Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda düzenlenen "Köy Enstitülerinin Günümüzdeki Anlamı" konulu panel, Köy Enstitülerinin 84. Kuruluş Yılı'nda gerçekleşti.


“Köy Enstitülerinin Günümüzdeki Anlamı” paneli yapıldı

Ali Kocabaş ve Andaç Çuhadar'ın moderatörlüğünü üstlendiği panelde, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Doğan Çetinkaya "Geç Osmanlı ve Erken Cumhuriyet Döneminin Sosyo-Politik Özellikleri" hakkında sunum yaptı.

Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği Kurucu Genel Başkanı Prof. Kemal Kocabaş, Köy Enstitüleri Deneyimi üzerine konuşurken, ODTÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Pervin Oya Taneri günümüzdeki eğitim politikaları ve düşündürdükleri konusunda katkıda bulundu.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, panelde Köy Enstitülerinin önemine vurgu yaparak katılımcılara teşekkür etti.

Atatürk'ün eğitimin ülke kalkınması için hayati öneme sahip olduğunu vurgulayan Karalar, Adana Büyükşehir Belediyesi'nin eğitim hizmetleri hakkında bilgi verdi.

Karalar, panelde şunları söyledi:

“Köy Enstitüleri'nin 84. kuruluş yılı kapsamında düzenlenen 'Köy Enstitülerinin Günümüzdeki Anlamı Paneli'ne katıldık. “Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür” nesiller ile çağdaşlaşma ve aydınlanma yolunun en önemli adımlarından biri olan Köy Enstitülerinin 84. kuruluş yılını kutluyor; Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk'ü, Hasan Ali Yücel ve İsmail Hakkı Tonguç’u saygı ve rahmetle anıyorum.”

 

DİĞER HABERLER

Adana Valisi Köşger, Kozan’da
Adana Valisi Köşger, Kozan’da
23 Mayıs 2024 Perşembe