Lions Sosyal Merkezi Temel Atma Töreni Gerçekleşti

Lions Sosyal Merkezi’nin temeli atıldı

Lions Sosyal Merkezi’nin temeli atıldı

Çukurova Belediyesi ve Uluslararası Lions Kulüpleri Birliği'nin işbirliğiyle "Çukurova Belediyesi Lions Sosyal Merkezi Temel Atma Töreni" gerçekleştirildi. 

HABER/FOTO: MEHMET AKİF ORTAÇ

Öncelikle Depremzedelere hizmet verecek olan merkezde kreş, eğitim ve toplantı salonları ile kafeterya gibi sosyal donatılar yer alacak.

Törende konuşan, proje sözleşmesinin tarafı MD118 Konsey Başkanı Lion Ender Sakin Tuna, “Dün hüzünlüydük, bugün mutlu olacağız. Bundan bir yıl önce Asrın Felaketi olarak nitelendirilen bir acıyla uyandık. Kayıplarımız oldu, yakınlarımızı kaybettik. Ama yaşam devam ediyor. Konteyner kentler, çadır kentler, kalıcı eserlere ihtiyaç vardı. İşte bu safhada geleceği iyi gören, eser bırakma gayretinde olan belediyelerimizden Çukurova Belediye Başkanımız Sayın Soner Çetin bize kucak açtı. Bir işbirliği protokolüyle yarınlarda yükselecek bu görkemli temel atma töreniyle buralarda çalışanlara, yöresinde bulunan kadınlarımız, çocuklarımız burada mutlu günler geçirecekler” dedi.

Lions Uluslararası Başkanı Brayan Şiin'in de bir konuşmasında, “Biz bütün Lionlar bulundukları çevreye hizmet ederler. En çok da ihtiyacı olan çevreye yönelirler.  Geleceğin vizyonu ve hedefimiz için burada olmaktan çok heyecanlıyım. Biz eşim Lori ile birlikte bu oluşumun sonunda ne kadar güzel bir şeye sahip olduğumuzu görmek için tekrar geleceğiz.” ifadelerini kullandı.


Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin ise “6 Şubat 2023 tarihinde saat 4.17’de bir sallantıyla hepimiz gözlerimizi açtık. Diğer ilçelerde 5.1 şiddetinde hissedilen deprem Çukurova ilçemizde 6.7 şiddetinde ölçüldü. Bunun nedenini bilim adamları şöyle açıklıyor. Yedi kilometre derinlikte olduğu için yüzeye yakın gerçekleştiği ifade edilen bir deprem, Maraş merkezli depremler. 7.7 şiddetindeki deprem Çukurova ilçemizde 6.7 şiddetinde ölçüldü. Yüzeye yakın gerçekleşen depremler gitgide güçlenen Deprem dalgası yayıp, zemini en sağlam olan, en sert olan yerlere çarpıp daha fazla etkilendiğini de bu şekilde öğrenmiş olduk. Alüvyonlu zemin dediğimiz daha yumuşak zemine sahip yerlerde 5.1 şiddetinde hissedildi. 5.1 ve 6.7 bu işten anlayanlar bilir ki arada dağlar kadar fark var. Ama yine de onlarca canımızı yitirdik o depremde.” şeklinde konuştu.

Çukurova’da yıkılan binaların tamamının eski binalar olduğuna işaret eden Çetin, “Adana’mızda 11 bina yerle bir oldu. Bunların tamamı da 1992 ile 1997 yılları arasında yapılmış binalar. Yani deprem yönetmeliği henüz yayınlanmamış. Yapı denetim kanunu henüz yasalaşmamış. Burada Yapı stoku sınıfı geçti, Çukurova ilçesinde. Öncelikle onu söyleyeyim. Yeni binaların hiçbirinde herhangi bir hasar yaşanmadı, görülmedi.” diye konuştu.

 

Etiketler:
Çukurova Belediyesi

DİĞER HABERLER

Yolcu otobüsü yandı
Yolcu otobüsü yandı
3 Mart 2024 Pazar