LÖSEV, “Annemin de Yüzü Gülüyor” Projesi

Lösev’in anneleri üretiyor, çocuklar iyileşiyor

Lösev’in anneleri üretiyor, çocuklar iyileşiyor

LÖSEV, “Annemin de Yüzü Gülüyor” projesiyle, Rehabilitasyon ve Uğraş Atölyelerinde lösemili çocukların anneleri tarafından üretilen el emeği ürünleri, LSV Dükkân’da satışa sunuyor. Elde edilen gelir ise vakfa kayıtlı lösemi ve kanser ile mücadele eden çocuklara umut oluyor.


Haber: Yusuf Yıldız
Fotoğraf: Mehmet Akif Ortaç

Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı
, çocuklar lösemi ile mücadele ederken annelerini unutmuyor. Rehabilitasyon amacıyla birkaç anne ile başlayan uğraş ve terapi atölyeleri günümüzde bir markaya dönüştü. LÖSEV ‘in faaliyet gösterdiği illerde yüzlerce anne ve yetişkin kanser hastası kadının destekleriyle üretime devam eden atölyelerde anneler, çantadan bez bebeğe, doğal yiyeceklerden oyuncaklara binlerce hediyelik ürünleri el emeği ile üretiyor. "LSV Dükkan" markasıyla satışa sunulan ürünlerden elde edilen gelir ise vakfa kayıtlı lösemi ve kanser mücadelecisi çocukların tedavi masrafları ve sosyal ihtiyaçları için kullanılıyor.


Adanalı Anneler Lösemili Çocuklar İçin Üretiyor

LÖSEV Adana İrtibat Ofisindeki Anne Üretim Atölyesi hakkında konuşan LÖSEV Sosyal Hizmet Sorumlusu Gül Şahin şunları kaydetti “LÖSEV çalışmalarına küçük bir masanın etrafında, lösemili çocukların annelerinin ve yetişkin hastaların rehabilitasyonu amacıyla başladı. Adana’da Annemin de Yüzü Gülüyor Rehabilitasyon ve Uğraş Terapisi Atölyesi Projesini hayata geçirdik. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Halk Eğitim Merkezinden gelen uzman eğiticiler eşliğinde sertifikasyon programını tamamlayan lösemili çocuklarımızın anneleri ve yetişkin kanser hastalarımız üreterek meslek ediniyor. Haftanın beş günü atölyelere gelen 11 annemiz özellikle Adana’da çanta dikiminde uzmanlaştı. Ürünler yine aynı binada bulunan bir LÖSEV markası olan LSV Dükkan Mağazasında ve lsvdukkan.com adresinde satışa sunuluyor. Çocukların ücretsiz tedavilerine destek olmak kadar annelerin bireysel gelişimini sosyalleşmesini ve  üretime katkı sağlamasını önemsiyoruz. Adana halkının ilgisi ve desteği de 80 bini aşkın kayıtlı hastalarımıza şifa oluyor.”


Atölye Annesi Ülkü Levent: “Kendimi Daha İyi Hissediyorum”

Adana’daki atölyede üretim yapan anne Ülkü Levent duygularını şöyle dile getirdi, “2019 yılında oğlum Mücahit’e lösemi teşhisi konulunca, 5 çocuğumu da yanıma alarak Elâzığ’dan Adana’ya tedavi için geldim. O zamanlar Adana’yla olan tek bağım hastaneydi, tedavisi nedeniyle çok sık gidip geliyorduk. Hastane ziyareti sırasında yolum LÖSEV’le kesişti o günden sonra yalnızca Mücahit’e değil tüm ailemize maddi ve manevi anlamda yardımcı oldular. Her daim bizim yanımızdalardı. Mücahit’in tedavisi yeni bitti. Şu an kontrollere gidiyoruz.  Aynı zamanda LÖSEV’in anne- çocuk eğitimleri sırasında Anne Uğraş Atolyeleri hakkında bilgilendirme yapıldı. Ben de katılmak istedim. Şubatın sonunda ilk sertifikasyon programını tamamlayacağım. Eskiden çocuklarım çok sinirli olduğumu söylerlerdi, uyku problemi yaşıyordum. Anne Üretim Atölyesinde katıldığımdan bu yana kendimi daha iyi hissediyorum. Burada ev ekonomime katkı sağlıyorum, aynı zamanda meslek öğreniyorum. Mücahit gibi lösemili çocukların iyileşmeleri ve hayata tekrardan tutunmaları için üretim yaparak, Lsv Dükkan’a ürün üretiyorum.”  


Yetişkin Hasta Aysel Gökmen: “Bu Atölye Bizim İçin Bir Yuva Haline Geldi”

Atölyede üretim yapan Aysel Gökmen sürecini şöyle anlattı, “54 yaşında meme kanseri tanısı aldım, kemoterapi dönemimde hastane ziyaretleri sırasında LÖSEV’le tanıştım. Bu süreçte ayni ve sosyal anlamda her konuda benim yanımda oldular, sürecimi daha kolay atlamamı sağladılar. Bir gün ev ziyareti gerçekleştirdiler ve bana Annemin de Yüzü Gülüyor projesini anlattılar. Katılmaya karar verdim. 2 yıldır sertifikasyon programına katılıyorum. Şimdiye kadar 3 sertifika programına katıldım ve farklı alanlarda sertifika sahibi oldum. Sadece atölye içinde değil LÖSEV’in düzenlediği pek çok etkinliğe katılıyorum. Ofiste çalışmalara destek oluyorum, dışarıda kamuoyu bilgilendirme çalışmaları gerçekleştiriyoruz. LÖSEV benim ikinci ailem oldu. Hane bütçesine katkı sağlamam, LÖSEV’in atölye annesi olmamla birlikte başladı. Bu atölye bizim için dertlerimizi bir kenara bırakarak, üreterek, lösemili çocuklara, kanser hastalarına destek olduğumuz bir yuva haline geldi. Sizlerde sevdiklerinize hediyelerinizi LSV Dükkan’dan satın alarak çocukların tedavilerine katkı sağlayabilir ve onları hayata bağlayabilirsiniz.”

Her Hediye Çifte Mutluluk

LÖSEV, 25 yıldır tedavi desteklerinin yanı sıra manevi anlamda da ailelerin yanında. Annelerin rehabitasyonu için başlatılan proje şimdi sevilen bir markaya dönüştü. LSV Dükkân’daki yastıklar, LÖSEV anneleri tarafından özenle ve doğal kumaştan, "İyiliksever Kupalar” ise lösemiyi yenmiş gençler tarafından tasarlanıyor. Birbirinden renkli bu kupalar cıva veya arsenik gibi sağlığa zararlı maddeler içermiyor. Anne elinden yapılan ev yapımı erişteden çikolataya, tarhanadan reçele kadar “içinde iyilik olan” birçok sağlıklı ürün ve LSV Dükkân'da Adanalıları bekliyor. Türkiye’nin her yerinden LSV Dükkan ürünlerine www.lsvdukkan.com adresinden ulaşarak sipariş verebilir, LÖSEV’in Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya, Eskişehir, Kayseri, Adana ve Samsun’da bulunan ofislerinden temin edebilirsiniz. 

 

Etiketler:
LÖSEV

DİĞER HABERLER

Adana
Adana'da kayıp genç ölü bulundu
29 Şubat 2024 Perşembe
Çukurova
Çukurova'dan işçilere rekor zam
29 Şubat 2024 Perşembe
Adana
Adana'da İlham Zirvesi düzenlendi
28 Şubat 2024 Çarşamba