Meyer-Landrut Adana’da Gazetecilerle Buluştu

Meyer-Landrut Adana’da gazetecilerle buluştu

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Türkiye'nin IPARD performansının diğer aday ülkelerle kıyaslandığında öncü olduğunu vurguladı.

Meyer-Landrut Adana’da gazetecilerle buluştu

Adana'da bir otelde düzenlediği basın toplantısında konuşan Meyer-Landrut, IPARD programlarına ilişkin bilgi verdi. IPARD III programıyla yeni bir dönemin başladığını belirten Büyükelçi, programın 81 ilde uygulanacağını ifade etti.


Yeşil Mutabakat çerçevesinde hayata geçirilen bir çalışmanın IPARD III programını diğerlerinden farklı kıldığını belirten Meyer-Landrut, "Tarım ve gıda sektörünün performansını artırırken çevre dostu enerji üretim yöntemlerinin kullanılması hedefleniyor" dedi.


Meyer-Landrut, programın tarımda üretimin Avrupa Birliği standartlarına yükseltilmesini amaçladığını ve bununla birlikte rekabet ve istihdamın artırılmasını hedeflediğini söyledi. Program kapsamında hayata geçirilen projelerde yaklaşık 100 bin istihdamın yaratıldığını ve kurulan tarımsal işletmelerin rekabet edebilirliğinin arttığını belirten Büyükelçi, Türkiye'nin IPARD performansının diğer aday ülkelerle kıyaslandığında öncü olduğunu ifade etti.

Meyer-Landrut ayrıca, depremden etkilenen illere daha fazla fon ayrılmasının beklendiğini ve IPARD fonlarının deprem bölgesindeki toparlanma çalışmaları için kullanılmasını desteklediklerini söyledi. Depremden etkilenen illerin Türkiye'deki tarım sektörünün yüzde 14'ünü oluşturduğunu belirten Büyükelçi, bu bölgelere daha fazla fon ayrılmasının beklendiğini dile getirdi. Meyer-Landrut, depremden etkilenen bölgelerde tarım altyapısının da ciddi şekilde zarar gördüğünü ve bu nedenle öncelikli alanlar arasında tarımsal altyapının bulunduğunu belirtti.

Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. 

ABONE OL!

 

DİĞER HABERLER

Akaryakıt istasyonuna silahlı gasp
Akaryakıt istasyonuna silahlı gasp
24 Haziran 2024 Pazartesi
Feci kaza: 3 ölü 2 yaralı
Feci kaza: 3 ölü 2 yaralı
24 Haziran 2024 Pazartesi
Adanalı çiftçiler mağdur
Adanalı çiftçiler mağdur
22 Haziran 2024 Cumartesi
Arazi kavgasında 4 gözaltı
Arazi kavgasında 4 gözaltı
22 Haziran 2024 Cumartesi
Turbeyler Grubu
Turbeyler Grubu'nun acı günü
20 Haziran 2024 Perşembe