Obezite Tedavisi: Adana'da Yeni Bir Umut

Obezite Tedavisi: Adana'da yeni bir umut

Obezite Tedavisi: Adana'da yeni bir umut


Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Şerafettin Demir, sağlık problemlerinden olan obezite hastalığının, her 3 kişiden 1'inde görülme ihtimalinin bulunduğunu söyledi.Obezite tedavisinde dünyada çok az merkezde yapılan "transkateter bariatrik emboloterapi" yönetimini hastanelerinde de uygulamaya başladıklarınI dile getirdi.
Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde uygulanan "transkateter bariatrik emboloterapi" yöntemi ile obezite hastaları, Ghrelin adı verilen iştah hormonunun azaltma yöntemi sayesinde hastalar, bir günde taburcu edilerek normal yaşamlarına dönebiliyor. Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Şerafettin Demir,en büyük sağlık problemlerinden olan obezite hastalığının, her 3 kişiden 1'inde görülme ihtimalinin bulunduğunu söyledi. Obezite tedavisinde dünyada çok az merkezde yapılan "transkateter bariatrik emboloterapi" yönetimini hastanelerinde de uygulamaya başladıklarını anlatan Demir, şöyle devam etti:"Obezite tedavisinde alternatif bir işlemi uyguladık. Hastanın bacağından anjiyografik bir işlemle girip, mideden salınan hormonları besleyen damarı bloke ederek obeziteye yol açan o hormonların salınımını azalttık. Bu oldukça etkili, komplikasyon ihtimali çok düşük bir yöntem. Engeli olan, sağlık problemi yüzünden cerrahi işleme giremeyen ya da korkan, ilaç tedavisinin fayda etmediği hastalarda alternatif bir yöntem olarak kullanılabilir."


Demir, uygulanan yöntemin ardından tedavinin diyetle desteklenmesi gerektiğini belirtti. Tedavide hastaların diyetisyen takiplerini de planladıklarını aktaran Demir, "Hasta ilk haftadan itibaren 6 aya kadar hızlı bir kilo kaybı sağlayabiliyor. 1,5 yıl takip edildiğinde bu hastalar vücut kitle endeksinin yüzde 20'sini kaybedebiliyorlar ve normal kilolarına yakın bir seviyeye gelebiliyorlar." şeklinde ifade etti.
 

DİĞER HABERLER

MEB
MEB'den Gastronomi Festivali
18 Nisan 2024 Perşembe