Portakal Çiçeği Karnavalı Basın Toplantısı Yapıldı

Portakal Çiçeği Karnavalı basın toplantısı gerçekleştirildi

Türkiye'nin tek şehir karnavalı olan ve bu yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın "Türkiye Kültür Yolu Festivalleri" kapsamına alınan "Nisan’da Adana’da-Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı", 13-21 Nisan 2024 tarihleri arasında 12. kez düzenlendi. 

Portakal Çiçeği Karnavalı basın toplantısı gerçekleştirildi

Her yıl "sevgi ve dostluk" temasıyla organize edilen ve Adana'nın marka şehir olma yolunda büyük katkı sağlayan bu etkinlik, geleneksel olarak düzenlenen basın toplantısıyla duyuruldu.
Adana Valisi Dr. Yavuz Selim Köşger, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve İlçe Belediye Başkanları ile birlikte Karnaval'ın Fikir Önderi ve Nisan’da Adana’da Komitesi Başkanı Ali Haydar Bozkurt'un katılımıyla, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti'nde 19 Nisan 2024 Cuma günü saat 09:30'da gerçekleştirildi.Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar portakal çiçeği festivalinin güzelliklerinden bahsetti. Karalar, “Portakal burada çiçeği yok. Bu sene öyle denk geldi. Mübarek ramazan ayına denk geldi. Seneye 10 gün erken olacağı için çiçeğimiz olacak. Keşke dijital imkanımız olsa da dünyaya böyle bir kokuyu yayabilsek. İnanın bütün dünya sadece o olağanüstü, huzur verici kokuyu teneffüs etmek için dünya buraya yığılır. Portakal çiçeği kadar olağanüstü, güzel kokan ve insanı rahatlatan bir koku görmedim. Adana sayın valimizin önderliğinde, bundan önceki valilerimizin de önderliğinde ve bütün atanmışların, seçilmişlerin birlikte düzenlediği ve halkın gerçekten sahiplendiği bir etkinlik oldu karnaval. Gelip gezdiğinizde sadece güzel yemekler yemek istemiyorsunuz. O insanların size davranışları da sizi etkiliyor. Sıcakkanlı çok misafirperver güzel Adanalı kardeşlerimin Adana’nın Türkiye’ye tanıtılmasıyla ilgili bizim de rol üstlenmemiz gerektiğini düşündük ve onu yapmaya çalıştık. Dolayısıyla burada yapılan festivaller dahil hepsine önemli ölçüde katkı koyup, onları destekleyip Adana’nın tanıtılması noktasında elimizden gelen desteği gösterdik. Karnaval bunun en önemlisi” dedi.Karnaval'ın Fikir Önderi ve Nisan’da Adana’da Komitesi Başkanı Ali Haydar Bozkurt hedeflerini anlattı. Bozkurt, “Bugüne kadar ne yaptık konuşmayacağız hep önümüze bakacağız. Bundan sonraki hedeflerimiz arasında bu karnavalı daha büyük bir şenliğe dönüştürmek istiyoruz. Başka bir hedefimiz Adanayı tanıtırken artık bölgeyi tanıtmaya başladık. Daha fazla yabancı turist gelmesini istiyoruz. Bu vesile ile bölgemizin Türkiye’nin tanıtılmasında turizm katkısı sağlamış olmayı hedefliyoruz” dedi.

Adana Valisi Dr. Yavuz Selim Köşger karnavalın turizm açısından önemine değindi. Köşger, “Adana’nın ülkemizin turizminin gelişmesi noktasında çok isabetli bir adım atılmış. Bunun devamını sağlamamız lazım. Portakal çiçeği karnavalının başka bir özelliği kültür yolu festivaliyle gerçekleştiriliyor olması. Yeni bir seçimden çıktık, yeni yönetimler oluştu. Türkiye yeni bir aşamaya geçildi. Portakal çiçeği karnavalı ve kültür yolu festivali bakanlığımız, yerel idareler ve sivil toplumla birlikte gerçekleştiriliyor olması bundan sonra ülkemizde uyum içinde hizmet etmenin bir başlangıcı olsun” dedi.

 

DİĞER HABERLER

Ayar-3 operasyonu düzenlendi
Ayar-3 operasyonu düzenlendi
18 Mayıs 2024 Cumartesi
Ankutsan üretim rekorunu kutladı
Ankutsan üretim rekorunu kutladı
18 Mayıs 2024 Cumartesi
Altınoran’dan sanat şöleni
Altınoran’dan sanat şöleni
18 Mayıs 2024 Cumartesi
Adanalılar Athena ile coştu
Adanalılar Athena ile coştu
18 Mayıs 2024 Cumartesi
15 Günlük Hava Durumu I Adana
15 Günlük Hava Durumu I Adana
18 Mayıs 2024 Cumartesi