Ressam Safter Çevirgen'den Sanat Yorumu

Ressam Safter Çevirgen: Dünya kusursuz olsaydı sanat olmazdı

Ressam Safter Çevirgen: Dünya kusursuz olsaydı sanat olmazdı

Ressam Safter Çevirgen, "'Sanat yoluyla kazanç elde etme’ konusu gündeme geldiğinde, insanlar genellikle suskun kalmayı tercih ederler. Halbuki sanat eserinin paraya dönüşmesi, diğer her şey için olduğu gibi, sanat için de çok önemlidir. Etik olarak kabullenmekte zorlanıyor olsak da paranın, sanat ve sanatçının gelişimi üzerindeki etkisi ele alınmaya çalışılmıştır" dedi.

Haber: Vahit ŞAHİN


Ressam Safter Çevirgen,
halbuki sanat eserinin paraya dönüşmesi, diğer her şey için olduğu gibi, sanat için de çok önemlidir. Etik olarak kabullenmekte zorlanıyor olsak da paranın, sanat ve sanatçının gelişimi üzerindeki etkisi ele alınmaya çalışılmıştır. Kendine özgü resimleri ile tanınan Ressam Safter Çevirgen, "Dünya kusursuz bir alan olsaydı, Sanat olmazdı" dedi.
Sanatın onarıcı, tedavi edici ve arıtıcı bir çok özellik taşıdığını belirten Safter Çevirgen,  "Sanat ve sanatçı; çağlar boyunca insanın ilgi alanında olmuş, klişe tabirle mağara devrinden günümüze ve her alanda olmak üzere hiç eksilmeden etkisini sürdürmüştür. Güzel sanatlar, mimarlık, edebiyat ya da müzik dalında olsun, ortaya konan bu eserler; insanlık tarihini biçimlendirme konusunda yadsınamaz bir öneme sahiptirler" dedi."Sanatın önemi konusunda hemfikir olsak da sanat nedir? nasıl anlaşılır? veya neye hizmet eder? türü soruların cevabını vermek zordur." diyen Çevirgen,  "Sanatı tanımlama konusunda nerdeyse tamamen muğlak kriterler söz konusudur ve gerçekte, sanatın kendisi de bu belirsizliği kullandığı için, olasılıkla böyle kalmaya da devam edecektir" ifadelerini kullandı.


"Dünya kusursuz bir alan olsaydı, sanat olmazdı"

Ressam Safter Çevirgen, "'Sanat yoluyla kazanç elde etme’ konusu gündeme geldiğinde, insanlar genellikle suskun kalmayı tercih ederler. Halbuki sanat eserinin paraya dönüşmesi, diğer her şey için olduğu gibi, sanat için de çok önemlidir. Etik olarak kabullenmekte zorlanıyor olsak da paranın, sanat ve sanatçının gelişimi üzerindeki etkisi ele alınmaya çalışılmıştır."
Kendine özgü resimleri ile tanınan Ressam Safter Çevirgen,  "Dünya kusursuz bir alan olsaydı, Sanat olmazdı" dedi. Sanatın onarıcı, tedavi edici ve arıtıcı bir çok özellik taşıdığını belirten Safter Çevirgen,  "Sanat ve sanatçı; çağlar boyunca insanın ilgi alanında olmuş, klişe tabirle mağara devrinden günümüze ve her alanda olmak üzere hiç eksilmeden etkisini sürdürmüştür. Güzel sanatlar, mimarlık, edebiyat ya da müzik dalında olsun, ortaya konan bu eserler; insanlık tarihini biçimlendirme konusunda yadsınamaz bir öneme sahiptirler" dedi.


"Sanatın önemi konusunda hemfikir olsak da sanat nedir? nasıl anlaşılır? veya neye hizmet eder? türü soruların cevabını vermek zordur." diyen Çevirgen,  "Sanatı tanımlama konusunda nerdeyse tamamen muğlak kriterler söz konusudur ve gerçekte, sanatın kendisi de bu belirsizliği kullandığı için, olasılıkla böyle kalmaya da devam edecektir" ifadelerini kullandı.

"SANAT ESERİ PARAYA DÖNÜŞMELİ Mİ?"

Çevirgen şöyle devam etti:
"İdealist yaklaşım, sanatın maddi çıkarlara değil; yalnızca sanata hizmet etmesi gerektiğini iddia eder. Bu sebeple, ‘halk için sanat’, sanat olarak bile kabul edilmez. Sanatsal gelişim için, idealist tavrın yeterli olmadığı herkes tarafından bilinip kabul edilmesine karşın; ‘sanat yoluyla kazanç elde etme’ konusu gündeme geldiğinde, insanlar genellikle suskun kalmayı tercih ederler. Halbuki sanat eserinin paraya dönüşmesi, diğer her şey için olduğu gibi, sanat için de çok önemlidir. Etik olarak kabullenmekte zorlanıyor olsak da paranın, sanat ve sanatçının gelişimi üzerindeki etkisi ele alınmaya çalışılmıştır." dedi.
 

DİĞER HABERLER

Hulk’un doğum günü kutlandı
Hulk’un doğum günü kutlandı
11 Nisan 2024 Perşembe