Su Kabağı Sanatıyla Hayata Tutunmak.

Sanatla yeniden doğuş: Pınar Özalp'in su kabağıyla kazandığı hayat

Trabzon’da yaşayan Pınar Özalp, 2009 yılında geçirdiği beyin kanaması sonrası hayata tekrar tutundu. Su kabağı sanatı ile tanışmasıyla birlikte “Hayata bakış açımı değiştirdim ve kazanan ben oldum.” diyen Özalp ile  konuştuk.

Sanatla yeniden doğuş: Pınar Özalp'in su kabağıyla kazandığı hayat

“Hayata bakış açımı değiştirdim ve kazanan ben oldum”

Trabzonlu Pınar Özalp(42), 2009 yılında geçirdiği beyin kanamasının ardından yeniden hayata tutunarak, su kabağı sanatı ile kendine yeni bir yol çizdi. Evli ve iki kedisi ile mutlu bir hayat süren Özalp, sanat tarihi lisans eğitiminin ardından aldığı pedagojik formasyon ile öğretmenlik yapma hayalini gerçekleştiremese de, su kabağı sanatıyla hayatına anlam kattı.


Beyin kanamasından sonra bebek gibi yeniden her şeyi öğrenmek zorunda kalan Pınar Özalp, resim yeteneği sayesinde sanatla terapi buldu. 2015 yılında resim öğretmeni arkadaşı Eshabil sayesinde su kabağı ile tanıştığını söyleyen Özalp, hayatının bir dönüm noktası olduğunu ve sanat dalında ustalaşarak Tokat’ta usta öğreticilik yapmaya başladığını aktardı.


2009 da beyin kanaması geçirdiğinde hayatının bittiğini düşünen Özalp, “Görme alt bölgemi kaybettiğimi yıllar sonra öğrendim. Çünkü desenlemelerde ürünün alt bölümünü görmediğim için eksik kalıyordu. Sonra bir arkadaşımın dikkati sayesinde ürünü görme alanıma gireceği bölgeyi belirledim ve hep o alanda çalışmaya başladım. Hayata bakış açımı değiştirdim ve kazanan ben oldum.” dedi.

Pınar Özalp, su kabağının kendisi için ne kadar özel olduğunu şu sözlerle dile getiriyor: "Su kabağı, onu şekillendirirken ve kokusunu solurken bana hep ayrı bir tat verdi. Her işte olduğu gibi zor yanları var, ama emekle ve sevgiyle yapıldığında asla ihanet etmeyen bir sanat."

“Öğrencilerime, sanatın bir okyanus olduğunu ve bu okyanusta yüzebilmek için kararlı olmaları gerektiğini öğütlüyorum”

Sanatın kendisine huzur verdiğini belirten Özalp, su kabağı işlemenin yanı sıra keçe, elde süsleme ve atık su borularından avize yapımı gibi farklı el sanatlarıyla da ilgilendiğini dile getirdi. Her sanatın kendine has zorlukları olduğunu belirten Özalp, aynı zamanda sürdürülebilir malzemeler kullanarak çevreye de katkıda bulunduğunu ifade etti.

Tokat Halk Eğitim Merkezi'nde usta öğretici olarak görev yapan Özalp, "Burada 12 kadınla birlikte çalışarak onların da el sanatlarına olan bakış açısını değiştirmeye çalışıyorum. Öğrencilerime, sanatın bir okyanus olduğunu ve bu okyanusta yüzebilmek için kararlı olmaları gerektiğini öğütlüyorum” şeklinde konuştu.


Genç yetenekleri desteklemeyi amaçlayan Özalp, onlara sabırla ve emekle sanatla ilgilenmeleri gerektiğini vurguluyor. "Su kabağından ilk kazandığım parayı hiç harcamadım. Mutlu olunca, üzülünce, umutsuzluğa kapılınca ona bakarım, koklarım ve kaldığım yerden devam ederim," diyen Özalp, su kabağının hayatındaki önemini böyle anlattı.

Su kabağının onda bıraktı etki ile ilgili Özalp, “Su kabağı ile ilgilenmek bana huzur veriyor. Şekilsiz görünen odun yapısını delip ışıklandırdıktan sonra boncuklarımı yerleştiriyorum. Baktığımda hayatı görüyorum. Amaçsız, şekilsiz istediğim gibi kimseye sormadan deliyorum ve şekillendiriyorum. Ben olarak ortaya koyuyorum. Eliniz onun tozuna değdiği andan itibaren bir daha vazgeçemezsiniz."

Hayata karşı bakış açısını değiştiren ve yeniden kazanan Pınar Özalp, herkese sanatın bir dalıyla buluşmalarını ve olumsuzlukları yenmeleri için sanatla sıkı sıkıya sarılmalarını önerdi. Özellikle su kabağı sanatının, ona hayatın ikinci bir şansı olduğunu belirten Özalp, bu sanatı tüm gençlere tavsiye ettiğini vurguladı. 

Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. 

ABONE OL!

 

DİĞER HABERLER

Adanalı çiftçiler mağdur
Adanalı çiftçiler mağdur
22 Haziran 2024 Cumartesi
Arazi kavgasında 4 gözaltı
Arazi kavgasında 4 gözaltı
22 Haziran 2024 Cumartesi
Turbeyler Grubu
Turbeyler Grubu'nun acı günü
20 Haziran 2024 Perşembe
Adana Aladağ’da korkutan yangın
Adana Aladağ’da korkutan yangın
20 Haziran 2024 Perşembe
Evinde 3 ruhsatsız silah yakalandı
Evinde 3 ruhsatsız silah yakalandı
20 Haziran 2024 Perşembe
Karpuz yüklü tırda yangın
Karpuz yüklü tırda yangın
19 Haziran 2024 Çarşamba