Şehirlerimizi Doğal Afetlere Karşı Güçlendirmeliyiz

Şehirlerimizi depreme dirençli hale getirmeliyiz

Şehirlerimizi depreme dirençli hale getirmeliyiz

Asrın felaketi 6 Şubat depremlerinin üstünden tam bir yıl geçti. 6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremler, Cumhuriyet tarihimizin en büyük doğal afeti olarak kayıtlara geçti. 

Aralarında Adana’nın da bulunduğu 11 ilimizi sarsan depremler, ülkemizin önemli bir deprem kuşağında olduğunu bizlere bir kez daha hatırlattı. 6 Şubat depremlerinin hemen ardından yaşadığımız Adıyaman’daki sel felaketi de unutulmamalı.

53 binden fazla insanımızı kaybettiğimiz 6 Şubat depremleri, büyük bir ekonomik kayba da yol açtı. 2023 Meclis Deprem Araştırma Komisyonu’nun raporuna göre, 6 Şubat depremlerinin toplam maliyeti ülkemizde 148.8 milyar dolar oldu. Ülkemizin 2023 gayrisafi yurt içi hasılasının yüzde 9’una denk gelen maddi zarar, 1999 Marmara Depremi’nin yol açtığı maddi kaybın yaklaşık 6 katından fazla oldu.

6 Şubat depremleri, sel, heyelan gibi doğal afetlerin yaşandığı ülkemizde artık binalarımızın, hastane, okul gibi kamu kurum ve kuruluşlarının binalarının, bilim ve fennin gösterdiği standartlarda yapılması gerektiğini bir kez daha hatırlatmış oldu. Bir kez daha acı yaşamadan şehirlerimizi depreme dirençli şehirler haline getirmeliyiz.

 

Etiketler:
Deprem

DİĞER HABERLER

Adana
Adana'da kayıp genç ölü bulundu
29 Şubat 2024 Perşembe
Çukurova
Çukurova'dan işçilere rekor zam
29 Şubat 2024 Perşembe
Adana
Adana'da İlham Zirvesi düzenlendi
28 Şubat 2024 Çarşamba
Çöplük sorununa çözüm sözü
Çöplük sorununa çözüm sözü
28 Şubat 2024 Çarşamba