Soner Çetin Hedeflerini GAZETTECOMTR'YE Anlattı

Soner Çetin hedeflerini GAZETTECOMTR'ye anlattı

Soner Çetin hedeflerini GAZETTECOMTR'ye anlattı

Çukurova Belediye Başkanı, İYİ Parti adayı Soner Çetin, Gazette.com.tr’ye konuştu:ÇUKUROVA Belediye Başkanı ve İYİ Parti adayı Soner Çetin
, 10 yıllık belediye başkanlığı döneminde, siyasi düşünce farklılığı gözetmeden, herkese eşit hizmet götürdüğünü söyledi. Siyasetin belediye başkanlarının işi olmadığına dikkat çeken Çetin, “Belediye başkanlığı hizmet makamıdır. Belediye başkanı seçildikten sonra parti rozetini çıkarıp belediye başkanı rozeti taktım. Kimseye siyasi görüşünü sormam, hizmet götürürken bana kaç oy çıktığına bakmam. Yani siyaset yapmam” dedi.

Gazette.com.tr’nin sorularını yanıtlayan Soner Çetin, CHP’den neden ve nasıl koparılma noktasına getirildiğinden İYİ Parti’ye geçiş sürecini, bugüne kadar yaptıkları ve yapamadıkları ile önümüzdeki dönemle ilgili hedeflerine kadar geniş bir yelpazede açıklamalarda bulundu. Çukurova Belediye Başkanı, İYİ Parti adayı Soner Çetin, 31 Mart’ta yeniden seçildiğinde, öncelikle Belediye evleri’nde çeşitli nedenlerle gerçekleştiremediği kentsel dönüşümü sağlayacağına dikkat çekti.
Çukurova Belediye Başkanı, İYİ Parti adayı Soner Çetin, sorularımıza şöyle yanıt verdi:
Soner Çetin kimdir?
1968 yılında Adana’nın Yüreğir İlçesi Şıhmurat köyünde doğdu. Çocukluğu ve ilk gençliği Sarıyakup Mahallesi’nde geçti. İlköğrenimini İnkılap İlkokulu’nda, orta ve lise öğrenimini Adana Anadolu Lisesi ile Adana Erkek Lisesi’nde tamamladı. 1988 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi, 1992 yılında mezun oldu. Hemen memleketi Adana’ya dönerek Adana Barosu’nda avukatlık stajına başlayan Soner Çetin 1993 yılından bu yana Adana Barosu’nun kayıtlı üyesi olarak serbest avukatlık yaptı. Belediye Başkanı seçilmesiyle birlikte bu görevini bıraktı.
Bugüne kadar birçok sivil toplum örgütü, dernek ve spor kulübünde yöneticilik yapan Av. Soner Çetin, Adana Barosu bünyesindeki çeşitli komisyonlarda görev aldı. 2004 yılında Adana Barosu Başkan Yardımcılığı görevine getirilen Çetin 2006 yılında Adana Barosu Demokrat Avukatlar Grubu’nun başkan adayı olarak seçimlere girdi.
Siyasal yaşamına 1992 yılında CHP’nin Seyhan İlçe Örgütü’nde kurucu üye, ilçe ve il yöneticisi olarak atılan Soner Çetin partinin çeşitli kademelerde görevler üstlendi. Soner Çetin 2009 yılında CHP’nin Adana Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu. Çetin 2010 yılı Mayıs ayında yapılan 33. Olağan Kurultay’da CHP Parti Meclisi üyeliğine seçildi. 2014 yılı 30 Mart’ında yapılan yerel seçimlerde CHP’den Çukurova Belediye Başkanlığına seçildi, 2019 yılı 31 Mart yerel seçimlerinde ikinci defa Çukurova Belediye Başkanlığı’na seçilen Çetin, görevine halen devam etmektedir.
Evli ve 3’ü kız, 4 çocuk babası olan Av. Soner Çetin, İngilizce ve Almanca biliyor. Soner Çetin halkoyunları, voleybol ve tenis oynuyor.
İleriki dönemde yapacağınız projelerden bahseder misiniz?
10 yıl boyunca toplumun her kesimine yönelik projeler geliştirdik. Bu projelerin birçoğu Türkiye’ye örnek oldu ve başka belediyeler tarafından hayata geçirildi. Bu bizim için gurur verici bir olaydır. Önümüzdeki 5 yılı ustalık dönemi olarak değerlendiriyorum. Yeni projelerimiz hazır ve bunların da örnek alınacağını düşünüyorum. Bunları ayrıntılarıyla anlatmak için gazetelerin sayfaları yetmez, ancak başlıklar halinde bilgi vermek istiyorum.

İleri Yaş Gündüz Bakım Merkezi

Dijital Kütüphane

Diji Kurs

Aile Danışma ve Terapi Merkezi

E Spor Gençlik Merkezi

Oyuncak Kütüphanesi

Gençlere Sahne Sanatları Eğitimi

Atlı Spor ve Terapi Merkezi

Kadın Destek Ofisi

Macera Kampları

Yağmur Suyu Toplama Tesisi

Akıllı Teknoloji Kenti

Engelsiz Köy

Hobi Bahçeleri

Hayvan Mezarlığı
Şu an hayata geçirmeyi en çok istediğiniz proje nedir?
Belediye evleri Kentsel Dönüşüm Projesini tamamlamayı çok istemiştim ancak bu hak sahiplerinin beklentisinin yüksek olması dolayısıyla olmadı. Bu sorunun çözümü için yeni bir yöntem bulduk ve yeni dönemde o şekilde ilerleyeceğiz. Bölgeyi afet riskli alan kapsamından çıkaracağım, her vatandaş müteahhidini kendisi bulacak. Ya da komşularıyla bir araya gelerek yerinde dönüşüm yapacak.

25 YILLIK İMLAR SORUNUNU ÇÖZDÜK
İkinci dönemimizde Adana’nın 25 yıllık imar sorununu çözdük, Şambayadı, Kabasakal, Esentepe bölgesini imara açtık. Düzenlediğimiz törenle 16 bin hak sahibine tapularını teslim ettik. Şimdi oraya 250 bin kişinin yaşayacağı yeni bir şehir kuruluyor. Kesintisiz yeşil alanları, sosyal donatıları, geniş bulvarları ile örnek bir şehir olacak. Ayrıca Karaisalı yolunun sağ tarafında kalan bölgenin imar sorununu çözüyoruz. Buraya da müstakil evler ve villalar yapılacak. Bu imar sorunlarını çözdüğümüzde Çukurova tam anlamıyla örnek bir kent haline gelecek.
Yapmak isteyip de yapamadığım projeler de var. Mesela göl kenarına plaj yapmak istiyordum. Ancak DSİ izin vermedi. Yılmaz Büyükerşen hocamız Eskişehir’den geçen Porsuk Nehri’nin kenarına plaj yapmıştı. Bu bizim baraj gölünde daha güzel olur. Kaliteli kumu getirip sermek istiyordum. Tüm önlemleri alınmış, kafeleri ve yaşam alanlarıyla Adanalıların yararlanacağı çok güzel bir plaj projemiz DSİ’nin gerekli izni vermemesi nedeniyle gerçekleşmedi.   
CHP’den neden ayrıldınız?

KILIÇDAROĞLU’NU DESTEKLEDİĞİM İÇİN BENİ ATA-DEDE PARTİMDEN KOPARDILAR
Bir kere ben CHP’den ayrılmadım, koparıldım. CHP benim yuvam. Ben Kuvay-i Milliyeci bir aileden geliyorum. Benim dedem 1923’te Cumhuriyet Halk Fırkası’nı kuran isimlerden biridir. Ağabeyim Kazım Çetin 1994 seçimlerinde CHP’nin Adana Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu. Ağabeyimden sonra ailede siyaset bayrağını ben teslim aldım. Yıllardan bu yana CHP’nin her kademesinde görev yaptım. İki dönemdir de belediye başkanlığı görevini yürütüyorum. Bu seçim öncesi de CHP’nin genel başkanı önce önseçim yapacakları sözünü verdi. Ardından memnuniyet anketi ile adayları belirleyeceklerini söyledi. Sözlerinde durmadılar; önseçim yapmadılar, memnuniyet anketleri yaptılar hepsinde en az yüzde 68 ile ben çıktım, onu da yerine getirmediler. Aday açıklamayı sürekli ertelediler. Sonra ben oyunu çözdüm. Beni oyun dışında bırakmak istediklerini fark ettim. Sırf kurultayda Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklediğim için bana kumpas kurdular. Gece Parti Meclisi Toplantısı sürerken E-devlet üzerinden istifamı verdim. Sabah da 08.09’da noter kanalıyla istifa ettim. Daha bir hafta olmasına rağmen benim seçilme hakkımı elimden almak için 08.30’da aday listelerini seçim kuruluna teslim ettiler. Ancak ben oyunu çözdüğüm için erken davrandım ve istifamı verdim. Yani CHP’den ayrılmadım, beni oyunlarla baba ocağımdan kopardılar. Sayın Meral Akşener bana yapılan haksızlığı kabul edemediği için İYİ Parti’den aday olmamı istedi. Ben de bunu kabul ettim. Kendisine minnettarım, çünkü verdiğim onur savaşında bana destek oldu. İYİ Parti’nin tüm yöneticilerine de teşekkür ediyorum, beni bağırlarına bastılar. Ben ahde vefası olan bir insanım. Zor günde verilen bir bardak suyun kıymetini bilirim. Lafın kısası kurultayda Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklediğim için beni ata-dede partimden kopardılar.
Deniz Baykal döneminde Büyükşehir Belediye Başkan adayı gösterilmiştiniz fakat 1 hafta sonra yerinize başka bir isim bir aday gösterildi, o zaman neden CHP’den ayrılmadınız?
2009 seçimleri öncesinde İstanbul’da Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’da Murat Karayalçın, Aydın’da Özlem Çerçioğlu, İzmir’de Aziz Kocaoğlu ile elim kaldırıldı ve Adana Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak ilan edildim. Ancak 1 hafta sonra alavere dalavere beni adaylıktan çektiler ve başka birini aday gösterdiler. Ama ben CHP’li bir aileden geldiğim için partime küsmedim. Yine de partimin başarılı olması için çaba harcadım. Söylediğim gibi CHP’li bir aileden geliyorum. Yapılan haksızlıklara karşın partime küsmedim. 

Neden İYİ Parti’yi tercih ettiniz?
Yeni parti yönetimi beni CHP’den koparınca Sayın Meral Akşener, beni aradı ve bana yapılan haksızlığı kabullenemediğini söyledi. İYİ Parti’den aday olmamı istedi. CHP ve İYİ Parti ittifak ortaklığı yapmış iki parti. Yakın ilişkilerimiz var. İYİ Parti yöneticileri ve tabanı ile de iyi ilişkilerimiz var. Ben, İYİ Parti çatısı altında bu seçimi kazanacağıma inandığım için buradayım. Tüm parti mensuplarına da minnettarım.

Çok uzun yıllardır CHP’ye hizmetlerde bulundunuz. Bu kadar kısa sürede İYİ Parti’ye nasıl geçtiniz? İyi Parti’nin düşünce ve görüşlerini benimsiyor musunuz?

SİYASET BELEDİYE BAŞKANINI İŞİ DEĞİLDİR
Ben belediye başkanlığı yaptığım süreçte hiç siyaset yapmadım. Her siyasi düşünceye sahip hemşehrilerime eşit ve adaletli hizmet götürme gayreti içinde oldum. Siyaset, belediye başkanının işi değildir. Belediye başkanlığı hizmet makamıdır. Belediye başkanı seçildikten sonra parti rozetini çıkarıp belediye başkanı rozeti taktım. Kimseye siyasi görüşünü sormam, hizmet götürürken bana kaç oy çıktığına bakmam. Yani siyaset yapmam. Ayrıca bizim kırmızı çizgilerimiz var; bunlar Atatürk ilkeleri, Cumhuriyet değerleri ve Türkiye’nin bölünmez bütünlüğü. İYİ Parti de bu değerlere sahip bir parti. Bu anlamda CHP’den farlı düşünmüyor. Ayrıca ben partilere değil, vatandaşlara hizmet eden bir belediye başkanıyım. İYİ Parti’de herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Çünkü ittifak ortaklığı yaptık ve iyi ilişkilerimiz olan bir parti. Türkiye’nin temel meseleleri konusunda çok farklı düşüncelerimiz yok. 

Deprem yaşandığı zaman belediye başkanıydınız. Depremin üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen Çukurova’da yıkılmamış ağır hasarlı binalar var, bunun sebebi nedir? Tekrar belediye başkanı seçilirseniz deprem hakkında projeleriniz var mı?

ÇUKUROVA’NIN YAPI STOKU SINIFI GEÇTİ
Öncelikle belirtmem gerekiyor ki ağır hasarlı binaların yıkımı, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yürütülmektedir. Belediyelerin bu konuda yetki ve sorumluluğu yoktur.
6 Şubat depreminde Çukurova’da 11 bina yıkıldı. 432 vatandaşımız hayatını kaybetti. Hepsine rahmet diliyorum. Büyük bir felaket yaşadık. Yıkılan binaların Çukurova’da olması bizi düşündürdü. Ancak gördük ki yıkılan 11 binanın tümü 1992 ile 1997 yılları arasında yapılan eski binalar. Yani eski yönetmeliğe göre yapılmış binalar. Yapılan çalışmalar sonucunda Çukurova’da 72 ağır hasarlı bina tespit edildi. Ama bu rakam diğer ilçelerde kat kat daha fazla. Çukurova’da yeni binalarda çizik bile yok. Yani Çukurova’nın yapı stoku sınıfı geçti.
Biz, yine de deprem sonrası harekete geçtik ve bina dayanıklılığını düşüren asma ve çekme katı yasakladık. Yine belediye meclisimizden aldığımız kararla bodrum otoparkının istisnalarını ortadan kaldırdık, zemin etüdü konusunda ciddi önlemler aldık, sismik izolasyon zorunluluğu getirdik. Kat sınırlaması da getirmek istedik ama bunu Büyükşehir Belediye Meclisinden geçiremedik. Yeniden seçildiğimizde aldığımız kararları titizlikle uygulayacağız.

 

DİĞER HABERLER