Suat Köçer: Sanat Ruhumuzu Güzelleştirir

Suat Köçer: Sanat ruhumuzu güzelleştirir

Çukurova Üniversitesi Adana Meslek Yüksekokulu'nda Radyo TV Programcılığı Bölümü öğretim görevlileri, öğrencilerini Sinema Eleştirmeni - Yazar Suat Köçer ile buluşturdu.

Suat Köçer: Sanat ruhumuzu güzelleştirir

Öğretim Görevlisi Batuhan Kalaycı'nın girişimleri ile söyleşi programına katılan Koçer, Adana MYO Radyo TV Programcılığı Bölümü öğrencilerinin mesleki kariyer planlamamaları konusunda bilgi paylaşımında bulundu.


Sinema Eleştirmeni - Yazar Suat Köçer  söyleşide  senaristlerin kendi yaşam öykülerini senaryolaştırmada daha başarılı olduğunu vurguladı. Hayal kurmanın, iyi gözlemciliğin ve farklı sanat dalları ile ilişkinin senaryo yazımını beslediğini söyleyen Suat Köçer, gençlere kendi yaşamlarını bu açıdan değerlendirmeleri, çokça roman okumaları ve diğer sanat dallarıyla daha sıkı bir ilişki içinde olmaları tavsiyesinde bulundu.


Suat Köçer, senaryo yazımının en önemli aşamasının fikir ve hikâye olduğuna dikkat çekerek, fikir ve hikâyesi güçlü senaryoların büyük handikaplar taşımadığını ifade etti. Diğer sanat dallarında olduğu gibi sinemanın da temelde kişisel tecrübelerden önemli ölçüde beslendiğini belirtti.
Moderatörlüğünü Öğretim Görevlisi Batuhan Kalaycı'nın yürüttüğü söyleşide sektörel deneyimlerini öğrencilerle paylaşan Suat Köçer, sinema eleştirmeni ve yazar kimliğinin dışında televizyon programları da sunuyor. Film yapımı, sinema dışında televizyon yayıncılığı konularında öğrencilerin merak ettikleri birçok soruyu cevaplayan Köçer, Ulusal ve uluslararası pek çok film festivalinde yönetmenlik yapmış, hikaye ve romanları ile edebiyat dünyasında da adından söz ettirmiş bir sanat sever olarak kariyerine başarılar ekleyerek devam ediyor. Söyleşi programına bölüm öğrencilerinin yanı sıra kampüsteki diğer bölümlerde okuyan öğrenciler de yoğun ilgi gösterdi
Programın sonunda Öğretim Üyesi Dr. Vilda Tekkollu ve etkinlik yürütücüsü Öğr. Gör. Batuhan Kalaycı ile de bir araya gelen Suat Köçer, sektör - üniversite arasındaki süreç üzerinde de değerlendirmelerde bulundu.
Bilişim teknolojilerinin hızla gelişmesinin bir sonucu olarak, gerek kamu kesimindeki gerekse özel sektördeki radyo ve televizyonlardaki faaliyetlerin, radyo ve televizyon programcılığı meslek elemanları aracılığıyla yürütülebileceğini vurgulayan Doçent  Dr. Vilda Tekkollu, “Sonuç itibariyle, Radyo ve Televizyon Programcılığı Programı, işletmelerin program yapımı ve sunumu alanlarında sorumluluk üstlenebilecek nitelikli ara insan gücü yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Bu hedef ve amaç çerçevesinde okulumuzda mesleki seminer ve söyleşilerimiz devam edecektir” dedi.

 

DİĞER HABERLER

15 Günlük Hava Durumu I Adana
15 Günlük Hava Durumu I Adana
20 Mayıs 2024 Pazartesi
Ayar-3 operasyonu düzenlendi
Ayar-3 operasyonu düzenlendi
18 Mayıs 2024 Cumartesi
Ankutsan üretim rekorunu kutladı
Ankutsan üretim rekorunu kutladı
18 Mayıs 2024 Cumartesi
Altınoran’dan sanat şöleni
Altınoran’dan sanat şöleni
18 Mayıs 2024 Cumartesi
Adanalılar Athena ile coştu
Adanalılar Athena ile coştu
18 Mayıs 2024 Cumartesi