Talasemi Hastaları Kan Bağışı Bekliyor

Talasemi hastaları kan bağışı bekliyor

Çukurova’da sık görülen bir hastalık olan Akdeniz Anemisi olarak da adlandırılan Talasemi konusunda toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla her yıl 8 Mayıs DÜNYA TALASEMİ GÜNÜ olarak anılıyor.

Talasemi hastaları kan bağışı bekliyor

Hastalığın önemini anlatmak amacıyla harekete geçen Çukurova Talasemi Derneği (ÇUTAD); Dünya Talasemi Günü nedeniyle Adana’daki Talasemi hastalarıyla bir araya gelmek amacıyla bir etkinlik düzenledi.
Geleneksel Talasemi Günü Etkinlikleri çerçevesinde Talasemi hastalarını bir araya getiren organizasyonda konuşan Çukurova Talasemi Derneği Başkanı Mehmet Öztaş; Talasemi hastalarının Kan bağışlarına ihtiyaç duyduğunu belirterek, tüm vatandaşları kan bağışında bulunmaya davek etti.
Kan’ın sürekli bir ihtiyaç ve tek kaynağının da insan olduğuna dikkat çeken Öztaş; “Bizler Çukurova Talasemi Derneği olarak, Talasemi hastası ve Talasemi Hastaları ile gönül bağı olan dernek üyelerimiz ile 8 Mayıs Dünya Talasemi Günü’nü Bosnalı Hotel’de düzenlediğimiz bir organizasyonda bir araya geldik. Amacımız son derece tehlikeli olan ve bölgemizde sıkça görülen Talasemi konusunda toplumsal farkındalık oluşturmak istiyoruz.
Talasemi hastüaları her 21 günde bir 2 ünite kan alarak tedavilerini yaptırabilmekte ve bu şekilde hayatlarını idame ettirebilmektedir.
Ancak 6 Şubat 2023’te yaşanan ve 11 İl’imizde büyük yıkımlara ve can kayıplarına yol açan deprem felaketi sonrası, kan stokları azalmış ve kan bulmak önemli bir sorun haline gelmiştir.
Kan stoklarındaki azalma ve yaşanan güven sorunu da kan bağışlarının azalmasına yol açmıştır. Kan bağışı sayısındaki ciddi yetersizlik Talasemi hastaları açısından çok ciddi hayatta kalma noktasında büyük sıkıntıları gündeme getirmiştir.
Çukurova Talasemi Derneği olarak; sağlıklı her bireyi kan bağışında bulunmaya davet ediyoruz. Unutulmamalıdır ki; hepimiz kan kardeşiz. Hepimiz bir gün kana ihtiyaç duyabiliriz. Talasemi hastalarını yaşama bağlayan en önemli ihtiyaç kan’dır ve kaynağı da insandır. Kan bağışı noktasında vatandaşlarımızı kan vermeye çağırıyoruz” dedi.
Ülkemizde Akdeniz ve Ege gibi kıyı şeridinde yaşayan insanlar arasında Talasemi hastalığının taşıyıcılık yüzdesi hayli yüksek. Ege Bölgesi’nde yüzde 5, Akdeniz Bölgesi’nde ise bu oran yüzde 13’ü buluyor. Ülkemizde yaklaşık 1 milyon 350 bin kişinin Talasemi hastalığı taşıyıcısı olduğu, 4 binden fazla da Talasemi hasta olduğu belirtiliyor.
 

DİĞER HABERLER

Adana Polisi
Adana Polisi'nden operasyon
30 Mayıs 2024 Perşembe
Adana finale ev sahipliği yapacak
Adana finale ev sahipliği yapacak
30 Mayıs 2024 Perşembe
Baraj gölü havzasında temizlik
Baraj gölü havzasında temizlik
29 Mayıs 2024 Çarşamba
Toplu taşımaya zam
Toplu taşımaya zam
29 Mayıs 2024 Çarşamba
Kapkaççı yakayı ele verdi
Kapkaççı yakayı ele verdi
29 Mayıs 2024 Çarşamba