Adana Büyük Saat Tamircisi Tarihi Yaşatıyor

Tarihi Büyük Saatin Tamircisi: Saatle Yatıp, Saatle Kalkıyorum

Tarihi Büyük Saatin Tamircisi: Saatle Yatıp, Saatle Kalkıyorum

Adana’da bulunan Tarihi Büyük Saat’in tamirini yapan 82 yaşındaki Usta Tamirci Murat Yurtbulmuş, 68 yıldır Mekanik Saatlerle uğraştığını, çok sayıda usta yetiştirdiğini ve en çok arzu etmiş olduğu Saat Okulu’nun açılmasının mutluluğunu yaşadığını dile getirdi. 

HABER/FOTO: YUSUF YILDIZ/MEHMET AKİF ORTAÇİlkokulu bitirdikten sonra mesleğe atıldığını belirten Yurtbulmuş, “Ben 1944 doğumluyum. Esas doğum yerim Yozgat. İlkokul beşe kadar orada kaldık. Ondan sonra Nevşehir'e geldik. Nevşehir annemin memleketi olduğu için orada kaldık. Orada saatçiyle tanıştık. İlle benim çırağım ol, dedi. Ben de oldum. O gündür bu gündür saatçilik yapıyorum" şeklide konuştu.“SAATLE YATIP, SAATLE KALKIYORUM”
68 yıldır mesleğini icra ettiğini söyleyen Yurtbulmuş, “Zamanım çok harika geçti. İşimi seviyorum. Bir 68 yılım daha olsam gene bu işi yaparım. Bunun ötesi yok. Saatçilik güzel, sevdiğim bir meslek. Sevmesen zaten bu kadar saatim olmaz. Saatlerimi seviyorum. Saatleri hurdalıkta toplayıp canlandırıyorum. Yani kazandırıyorum anlamında devam edip gidiyorum. İşte sağ olsun birkaç tane dostlarım var. Gelip gidiyorlar. Maddi manevi destek veriyorlar. 
Saatçilik öğreniyorlar. Öğrendiler de bu yüzden çok memnunum. Özetle, ben saatle yatıp saatle kalkıyorum. O kadar seviyorum. Aşığım mesleğime" dedi.


“SAAT OKULUNUN KURULMASINDAN ÇOK SEVİNDİRİCİ”
En çok arzu ettiği şeyin Saat Okulu’nun kurulması olduğunu ifade eden Yurtbulmuş şöyle devam etti:
“Çok istediğim bir şey vardı. Onu da hayata geçirdiler. Saatçilik okulu istiyordum. Bursa'da açıldı. Ona çok sevindim. Yani memleketimizde böyle bir okulun olması çok güzel bir şey. Mühendislik düzeyinde bir okulumuz. Saat imalatı edebilir. Saatleri en güzel şekilde tamir edebilir. Yeni projeler yapılabilir. Böylesi bir okulun oluşu beni çok çok sevindirdi. Ulus hocamla birlikte ikimizin de çok katkısı olduğunu söyleyebilirim.  Mesela saatler malzemelerin isimlerini Almancadan Türkçe‘ye çevirdik. Ne kullanıyorlar? Ne yapıyorlar?  Onlar da o şekilde biraz katkımız oldu.”“TARİHİ BÜYÜK SAATİ TAMİR ETTİM”
Tarihi Büyük Saat’in de tamirini yaptığını belirten Yurtbulmuş, “Büyük Saatinin tamirini yapmıştım. Faturasını da hocamla beraber Üniversitedeki müzeye verdik. O zamanki Rektör Mustafa Kibar Bey’e takdim ettik. Kendisi sağ olsun ziyaretime de geldiler. Saati tamir ettikten sonra, saatin tepesinde faturayı takdim ettiler. Şimdi orada, belediye kendi çalışanı kurulumunu yapıyor. Haftada bir kurmasını yapıyor. Ümit ederim sıkıntı çıkmaz. Şimdiye kadar da çıkmadı. Çıkmamasını da temenni ediyorum.” diye konuştu.“BİR ŞEY BİLİYORSAN BİR ŞEYSİN”
Uzun yıllar Almanya’da saat fabrikalarında çalıştığını da söyleyen Yurtbulmuş sözlerine şöyle devam etti:
“Almanya'da ben saat fabrikalarında çalıştım. Uçak saatleri fabrikasına geçtim. Almanya'da 7-8 sene üç işte çalıştım. Yeni saat gibi uçak saatleri yapıyordu. Biraz orada çalıştım. Esas uçak saatleri imalat firmada çalıştı. Ben öğrendim. Onlardan her şeyi öğrendim. Bilgilendirdim. Sağ olsunlar. Onlar da bizi yadırgamadılar. Neden? Çalıştığımız için, bildiğimiz için. Bir Almanların sözü var. Bir şeyi biliyorsan bir şeysin, bir şey bilmiyorsan bir şey değilsin. Bunu ben üstün aldım. Kendime bir şey bilmeye çalıştım. Bir ilkokula olmama rağmen yani onda Almancayı öğrendim. Orada 15 sene kaldık. Hanımla çocuklarla beraber döndük. İki kızım var. Şimdi onlardan birisi Almanca öğretmen oldu. Diğeri ise, Almanca tercümanı, ikisi de emekli oldu. Ben de buradayım. Ailevi nedenden dolayı geldik.”
 

Etiketler:
büyük saat tamircisi

DİĞER HABERLER