Ulu çınarımız 100 yaşında

Ulu çınarımız 100 yaşında

Ulu çınarımız 100 yaşında

Birinci Dünya Savaşı’ndan yenik sayılmamızın ardından, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlatılan Ulusal Kurtuluş Savaşı, 29 Ekim 1923’te “Cumhuriyetin” ilan edilmesiyle taçlandı. Bugün Yüce Türk Milleti, Cumhuriyet Bayramı’nın 100. yılını gururla kutladı.


Uzun savaşların ardından bitap düşmüş, ordusu dağıtılmış, silahı elinden alınmış bir ülkenin yorgun milleti; dünyada eşi benzeri görülmemiş bir mücadelenin sonunda özgürlüğünü ve bağımsızlığını ilan ediyordu. Ulu Önder Atatürk’ün Samsun’a ilk adımını atmasıyla fiilen başlayan Ulusal Kurtuluş Savaşı, kadınıyla erkeğiyle yaşlısı genciyle bir milletin tek yumruk olduğu, destansı bir kahramanlık öyküsü olarak tarihteki yerini altın harflerle aldı.

İLHAM KAYNAĞI OLMAYI BAŞARDI

Aziz Türk milleti onca yokluk ve yoksunluklar içinde, yedi düvele karşı bağımsızlık savaşı verirken, sonunda tüm düşmanlarını dize getirmeyi başardı. Ulu Önder Atatürk, 29 Ekim 1923’te Cumhuriyeti ilan ederek, Türk milletinin özüne uygun yönetim şeklini benimsedi. Aradan geçen 100 yılda, Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti, her geçen gün ilk günkü ruhuyla kendini geliştirdi ve mazlum ülkelere ilham kaynağı oldu.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER