Yapay Zeka Sistemi Uluslararası Arenada

Yapay zeka sistemi uluslararası arenada

Yapay zeka sistemi uluslararası arenada

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, orman yangınlarıyla mücadelede kullanılan yapay zeka destekli Karar Destek Sistemi'nin, Dünya Bilgi Toplumu Zirvesi Ödülleri'ne aday gösterildiğini duyurdu.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, Orman Genel Müdürlüğü'nün (OGM) orman yangınlarıyla mücadele çalışmalarında kullandığı Karar Destek Sistemi, Uluslararası Telekomünikasyon Birliği tarafından düzenlenen Dünya Bilgi Toplumu Zirvesi Ödülleri'ne aday gösterildi.
Vatandaşlar, söz konusu sisteme destek vermek için "https://www.itu.int/net4/wsis/stocktaking/" adresi üzerinden 31 Mart'a kadar oy kullanabilecekler. Oy kullanabilmek için öncelikle söz konusu siteye girilerek kayıt yaptırılması gerekiyor. Kayıt işleminden sonra, "Forest Fires Support Decision System" için oy kullanılabilecek.
Ödül töreni 27-31 Mayıs tarihleri arasında Cenevre'de gerçekleştirilecek ve 18 farklı kategoride oylama yapılacak. Her kategoride en fazla oy alan projelere ödüller verilecek.
Karar Destek Sistemi, yerli imkanlarla geliştirilmiş olup, 2022 yılından bu yana OGM tarafından kullanılmaktadır. Sistem, çeşitli alt sistemlerin entegrasyonuyla oluşturulmuş bir yazılım olarak dikkat çekmektedir. Meteorolojik veriler, Orman Bilgi Sistemi verileri, İHA ve uydu görüntüleri gibi farklı kaynaklardan elde edilen verilerin bir araya getirilmesiyle çalışan sistem, yangınla mücadelede önemli bir rol üstlenmektedir. Anlık meteorolojik ve coğrafi koşulların analiz edilmesiyle doğru müdahale şekillerinin belirlenmesi ve müdahalelerin simüle edilmesi gibi işlemleri gerçekleştirebilmektedir.
Bakan Yumaklı, yapay zeka destekli Karar Destek Sistemi'nin uluslararası alanda aday gösterilmesinden memnuniyet duyduklarını belirterek, tüm vatandaşları destek vermeye çağırdı ve 31 Mart'a kadar sürecek oylama sonucunda ödülü alacaklarına inandıklarını ifade etti.

 

DİĞER HABERLER

ÇGC 49
ÇGC 49'uncu yaşını kutladı
15 Nisan 2024 Pazartesi