Yolculuğa Çıkmadan Bu Duaları Okuyun!

Yola çıkmadan önce okunması gereken dualar

Yola çıkmadan önce okunması gereken dualar

Yolculuk duası nedir? Yola giderken okunacak dualar nelerdir? Hz. Muhammed (sav) yola çıkarken hangi duaları okudu? İşte yola çıkmadan önce okunması önerilen dualarla ilgili detaylar.

Yola çıkmadan önce okunan dualar, manevi bir hazırlık ve güvenin anahtarıdır. Seyahat edenler için bu duaların okunması tavsiye edilmiştir.

Yolculuğa çıkarken hangi duanın okunması gerektiği, peygamber efendimizin sözlerinde, hadis-i şeriflerde aktarılmıştır:


“YOLCULUĞA ÇIKARKEN OKUNACAK DUALAR”

Abdullah İbn Sercis (ra) tarafından rivayet edildiğine göre Rasûlullah (sas), yolculuğa çıkarken şu duayı okurdu:

Allah’ım! Yolculuk sırasında karşılaşabileceğimiz zorluklardan, üzücü olaylardan, iyi durumdayken kötüye gitmekten, mazlumların bedduasından ve dönüşte mal ve ailemizin kötü durumda olmasından Sana sığınıyoruz. (Nesâî, İstiâze, 41–42; İbn Mâce, Dua, 20)

Yolculuk, insan hayatının kaçınılmaz bir parçasıdır. İnsanlık tarihi boyunca, bilimsel, ticari, turistik ve ziyaret amaçlı pek çok yolculuk yapılmıştır.

Gelişen dünyada ulaşım araçları ve yolculuk nedenleri çeşitlenmiş olsa da insanın hayatında yolculuk yaparak farklı deneyimlere sahip olma arzusu değişmemiştir.

Peygamberimiz (sas), hicret, hac, umre gibi vesilelerle gerçekleştirdiği yolculuklarda, hem yolculuk öncesinde hem de dönüşte namaz kılarken ve dua ederken örnek olmuştur. Yola çıkarken Perşembe gününü tercih eder, erken saatlerde yola çıkmayı önerirdi.

Ashabına, yolculuk sırasında birbirlerine yardımcı olmalarını, yalnız başına seyahat etmemelerini tavsiye ederdi. Yola çıkacak kişi, gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra Allah'tan yardım ve kolaylık dilemeli ve güvenli bir dönüş için dua etmelidir.

Abdullah İbn Ömer (ra) şöyle der: Rasûlullah (sas), yolculuğa başladığında bineğine binip sağlam bir şekilde oturduktan sonra üç kez tekbir getirir ve ardından şu duayı yapardı:

"Allah’ım! Bize bu imkanı bahşettiğin için sana hamdolsun. Biz bunu kendi gücümüzle başaramayız. Şüphesiz biz, Rabbimize döneceğiz." (Zuhruf, 43/13-14)

"Allah’ım! Bu yolculuğumuzda senden iyilik, takva ve hoşnut kalacağın amelleri işleme gücü dileriz.

"Allah’ım! Bu yolculuğumuzu kolaylaştır ve mesafeyi kısalt.

"Allah’ım! Yolda yardımcımız, geride bıraktığımız ailemizi koruyucumuz sensin.

"Allah’ım! Yolculuğun zorluklarından, üzücü olaylardan, dönüşte mal ve ailemizde kötü durumlarla karşılaşmaktan sana sığınıyoruz. (Müslim, Hac, 425)

 

Etiketler:
Yolculuk Duası

DİĞER HABERLER

Adanaspor Göztepe
Adanaspor Göztepe'ye mağlup oldu
24 Şubat 2024 Cumartesi