Yüreğir Ziraat Odası: Adana tarımda başkent konumunda

Yüreğir Ziraat Odası: Adana tarımda başkent konumunda

Yüreğir Ziraat Odası: Adana tarımda başkent konumunda

Çukurova’nın en büyük tarım buluşması olan Adana Tarım ve Adana Sera Bahçe Fuarları, 16. kez kapılarını ziyaretçilerine açtı. 11 Kasım’a kadar TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek olan fuarda, tarım ve hayvancılık sektörünün yerli ve yabancı paydaşlarını bir araya geliyor. Yüreğir Ziraat Odası da fuarda stant açtı. Yaklaşık 20 ürünle fuara katılan Yüreğir Ziraat Odası, çiftçilerin yetiştirdiği ürünlerin tanıtımında önemli bir rol oynuyor.

www.gazette.com.tr muhabirlerinden Yusuf Yıldız’a konuşan Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, Adana’nın Türkiye tarımının başkenti konumunda olduğunu söyledi. Başkan Doğan, ‘’Adana’da tarım yılın 365 günü gece gündüz hasat aralıksız devam ediyor. Biz de Yüreğir Ziraat Odası olarak bütün ürünleri yurtdışı ve yurtiçinden gelen bütün misafirlere tanıtıyoruz’’ dedi.


‘’ADANA TARIMDA BAŞKENT KONUMUNDA’’

Başkan Doğan, ‘’Adana, Türkiye tarımının başkenti konumunda. Yılın 365 günü gece gündüz hasat aralıksız devam ediyor. Biz de Yüreğir Ziraat Odası olarak her yıl TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde açılan Adana Tarım ve Adana Sera Bahçe Fuarlarına katılıyoruz ve bütün ürünleri yurtdışı ve yurtiçinden gelen bütün misafirlere tanıtıyoruz. Tarımda yeni gelişen bilgi ve teknolojilerin çiftçilere aktarılması, daha verimli ve etkin kullanılması konularında fuarların önemi çok büyük. Bu fuarda aynı zamanda bölgemizde yetişen ürünlerin, bölgemiz ve dünya pazarına tanıtımını ve satışını yapıyoruz. Bizler, fuarda sergilenen bütün ürünleri, gelen ziyaretçilere gösteriyoruz. Fuarlar bizim için olmazsa olmazların en başında geliyor. Çünkü biz bu ürünleri burada tanıtmazsak, kimse Adana’da tam olarak hangi ürünlerin yetiştiğini bilemiyor’’ diye konuştu.


‘’TÜRKİYE’DE BEŞ ÜRÜNDE BİRİNCİ SIRADAYIZ’’

Adana’nın Türkiye’de beş üründe birinci olduğunu dile getiren Doğan, ‘’Türkiye genelindeki narenciye üretiminin yüzde 40’ını tek başına Adana yapıyor. Bugün Adana’da 3 milyon 200 bin ton rekolte var. Karpuz üretiminin yüzde 20 – 25’ini tek başımıza karşılıyoruz. Aynı zamanda Yüreğir Ziraat Odası olarak da karpuzun coğrafi işaretini aldık. Yakında daha fazla ürünün de coğrafi işaretini alacağız. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. Yerfıstığının yüzde 60’ını, soyanın yüzde 60’ını üretiyoruz. Şu an Adana, Türkiye genelinde beş üründe birinci sırada. Adana, Allah’ın bize bahşettiği güzel bir ova. Dünyada en güzel üç ovadan biri. Amerika’da Kaliforniya, İtalya’da Po, Türkiye’de de Çukurova. Çukurova’da ürün o kadar çok ki mevsimlik tarım işçisi bulmakta zorlanıyoruz’’ ifadelerini kullandı.


‘’ÇİFTÇİLERİMİZ İÇİN ÜRÜN TANITIMI YAPIYORUZ’’

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Doğan, konuşmasının sonunda şu ifadelere yer verdi:

‘’Adana iklimiyle, toprağıyla, verimli arazisiyle çok farklı bir şehir. Eskiden Adana denince akıllara uçsuz, bucaksız bereketli topraklar gelirdi. Şu anda standımızda en az 20 çeşit ürün var. Standımızda satış yapılmıyor, sadece görsel amaçlı koyduk ürünleri. Yüreğir Ziraat Odası olarak, sadece Adana dışından gelenlere çiftçilerimizin ürünlerini tanıtıyoruz. Bizim burada tek amacımız, ürün tanıtımı. Ürünlerimizin tamamı Adana’da yetiştirilmiş ürünlerdir.’’

 

Etiketler:
yüreğirziraatodasıçiftçiadana

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER