MHP İl Başkanı'ndan Zamlar Geri Alınsın Çağrısı

Yusuf Kanlı: Şehir İçi Ulaşım Zamları Geri Alınmalı

Kanlı, halkın tepkisinin haklı olduğunu belirterek, zamların geri alınmasını ve yeniden düzenlenmesini istedi.

Yusuf Kanlı:  Şehir İçi Ulaşım Zamları Geri Alınmalı


Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adana İl Başkanı Yusuf Kanlı, Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararıyla şehir içi ulaşım ücretlerine yapılan yüzde 43 oranındaki zamlara tepki gösterdi

"Adana’da ulaşım hizmetlerine yapılan bu zamlar ekonomik gerçeklerle uyumlu değildir. Halkın tepkisi haklıdır," diyen Kanlı, yapılan zamların vatandaşın yararını gözetmek yerine özel sektörün çıkarlarını düşündüğünü ifade etti. Kanlı, "Dolayısıyla bu zamlar halkçı değil rantçıdır!" dedi.

"Zamlar kâr amacı gütmemeli"

Kanlı, diğer şehirlerle kıyaslandığında Adana’da uygulamaya konan yeni zamlı tarifenin açık ara önde olduğuna dikkat çekerek, "Tüm ekonomilerde zamlar, ticari faaliyetlerin kaçınılmaz bir gereği görülebilir ama bu insaf ölçüsünde olmalıdır. Kaldı ki belediyeler ticari kurumlar değildir; dolayısıyla zam, kâr amacı gütmeden hizmetin sürdürülebilir olması için yapılabilir," ifadesini kullandı.


Diğer bazı illerdeki durum

Başkan Kanlı, çevre illerdeki toplu taşıma ücretleri hakkında bilgi vererek, "Örneğin Ankara’da siviller 15, öğrenciler 7.5 TL, İstanbul’da siviller 17.7 ve öğrenciler 10.95 TL’ye ulaşım hizmetinden yararlanırken, aynı hizmet komşu ilimiz Mersin’de sivil 15, öğrenci 7, öğretmen ve 60 yaş üstü için de 12 TL’dir. Diğer komşumuz Kahramanmaraş’ta ise sivil yolcu 10, öğrenci 6 TL ödemektedir," dedi.

"Kısa mesafe ücreti de olmalı"

Kanlı, ayrıca Adana’da da birçok şehirde uygulanan kısa mesafe tarifelerinin düşünülmesi gerektiğini vurgulayarak, "Adana’da ulaşım hizmetlerine yapılan bu zamlar ekonomik gerçeklerle uyumlu değildir. Halkın tepkisi haklıdır. Büyükşehir Belediyesi otobüsleri ve metro için yapılan zamlar vatandaşın yararını gözetmek, piyasayı düzenlemek için değil, tamamen özel sektörün çıkarları düşünülerek yapılmıştır. Dolayısıyla bu zamlar halkçı değil rantçıdır! Ayrıca birçok şehirde uygulanan kısa mesafe tarifeleri Adana’da da düşünülmelidir. Bu vesileyle çağrıda bulunuyoruz; halkımız için zamlar geri alınsın, yeniden düzenlensin," dedi.


Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. 

ABONE OL!

 

DİĞER HABERLER

Korkunç kazada 4 yaralı
Korkunç kazada 4 yaralı
17 Haziran 2024 Pazartesi
Tarlada feci yangın
Tarlada feci yangın
17 Haziran 2024 Pazartesi
Restoranda feci yangın
Restoranda feci yangın
16 Haziran 2024 Pazar
Adana 2024 kurban kesim yerleri
Adana 2024 kurban kesim yerleri
15 Haziran 2024 Cumartesi
Huzurevi sakinlerine sürpriz
Huzurevi sakinlerine sürpriz
15 Haziran 2024 Cumartesi
Arı kovanında uyuşturucu bulundu
Arı kovanında uyuşturucu bulundu
15 Haziran 2024 Cumartesi