Garson Kod Adlı Gizli Tanığın İfadesi Ortaya Çıktı

'Garson' kod adlı gizli tanığın ifadesi ortaya çıktı

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), 6 yıllık bir süreçte şifreleri kırdığı 'Garson' kod adlı mahrem sorumluyla ilişkilendirilen SD karttan çıkan bilgilerle 3 bin kripto FETÖ'cü polisin ifşa olduğunu doğrulamıştı. Gizli tanığın 250 sayfalık ifadesi ise kamuoyuna sunuldu.

'Garson' kod adlı gizli tanığın ifadesi ortaya çıktı

Akşam'ın haberine göreFETÖ'nün Emniyet Teşkilatı Mahrem Yapılanması'nın önemli isimlerinden biri olan 'Garson' kod adlı gizli tanık, 2017'de itirafçı olmuş ve MİT'e bir cep telefonu ve 2 SD kart teslim etmişti. Ancak SD kartların yüzde 70'i özel programlarla şifrelenmişti. MİT, uzun bir çalışma sonucunda tüm şifreleri kırarak 55 bin farklı dosya içeren SD karttaki verilere erişmişti. Bu veriler, 2000 ile 2016 yılları arasındaki 16 yıllık Emniyet mahrem yapılanmasının detaylı bir arşivini oluşturuyordu.
Garson'un verdiği bilgilere göre, SD karttaki veriler örgütün Emniyet içindeki yapılanmasını net bir şekilde ortaya koymak için tutulmuştu. Bu veriler arasında, örgüt üyelerinin yerleştirilmesi, örgüt üyelerinden toplanan paraların miktarının belirlenmesi, sınav sorularının dağıtımı gibi konular bulunuyordu.
 

“FUTBOL, BASKETBOL, SU TOPU”

Ele geçirilen dijital veriler içerisinde 14.03.2013 değiştirilme tarihli 'C KATI ESKİ BİLGİLER' isimli excel verisindeki açıklamalar sayfasında çıkan şemada ise örgütün geçmişte kullandığı kodlamalar çıktı.
Örgütün daha önce A1,A2 gibi kodlar yerine spor dallarıyla ilgili örgüte bağlığı en üst seviyede olan 5-5'lik bağlı polisleri Futbol, 4'lükleri Basketbol, 3'lük olanları Voleybol, ihanet seviyesinde olanların Ağır sıklet, ilgilenirken ayrılanları Amatör güreş, sol görüşlülerin ise su topu olarak kodlandığı ortaya çıktı.
Garson'un ifadesine göre, FETÖ, 17/25 Aralık öncesinde Emniyet teşkilatını kendi şirketi gibi görüyordu. Bu veriler, örgütün polis okullarından, kolejlerinden ve İl emniyet müdürlüklerine kadar uzanan yerleştirmelerini kolaylaştırıyordu.

 

ELEBAŞI FETULLAH GÜLEN'E GÖNDERİLMEK ÜZERE HAZIRLANAN NOTLAR DA ÇIKTI

Ayrıca, ele geçirilen dijital veriler arasında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'e gönderilmek üzere hazırlanan notlar da bulunuyordu. Bu notlarda, Emniyet Mahrem Yapılanması'nın önemli gelişmeleri ve operasyonlarla ilgili bilgiler yer alıyordu.
SD karttan çıkan bilgiler, örgütün Emniyet içindeki faaliyetlerini net bir şekilde ortaya koyuyordu ve bu bilgiler, FETÖ'nün polis teşkilatındaki etkinliğini gösteren önemli kanıtlar arasında yer alıyordu.

 

DİĞER HABERLER

PKK/KCK-PYD/YPG’ye operasyon
PKK/KCK-PYD/YPG’ye operasyon
30 Mayıs 2024 Perşembe
Tacizci profesöre ceza
Tacizci profesöre ceza
28 Mayıs 2024 Salı
İş yerinde ölü bulundu
İş yerinde ölü bulundu
25 Mayıs 2024 Cumartesi
Bozdoğan-40 operasyonu düzenlendi
Bozdoğan-40 operasyonu düzenlendi
25 Mayıs 2024 Cumartesi