Kayseri’de Ehliyet Sınavı Sahtekarlığı

Kayseri’de Ehliyet sınavında sahtekarlık: Şok operasyon!

Kayseri'nin Yahyalı ilçesinde, ehliyet sınavında başarısız olan sürücü adaylarının yerine başkalarını sınava soktukları iddia edilen 4 şüpheli yakalandı. 

Kayseri’de Ehliyet sınavında sahtekarlık: Şok operasyon!

İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ile Yahyalı İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerinin düzenlediği operasyon sonucunda, şüphelilerin resmi belgede sahtecilik ve ÖSYM Hizmetleri Hakkındaki Kanun'a muhalefet suçlarını işledikleri tespit edildi.

Yahyalı ilçesinde yürütülen soruşturma kapsamında, jandarma ekipleri, ehliyet sınavında başarısız olan adayların yerine e-sınav ve direksiyon sınavlarına başka kişilerin girmesini sağlayan bir şebekeyi ortaya çıkardı. Yapılan araştırmalarda, Yahyalı ilçesinde 4 ve farklı illerde 6 olmak üzere toplam 10 şüphelinin, sürücü kursları aracılığıyla bu usulsüzlüğü organize ettikleri belirlendi.

Elde edilen bilgiler doğrultusunda düzenlenen operasyonda, Yahyalı ilçesinde bulunan 4 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı. Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda, farklı kişilere ait 3 sürücü belgesi, 3 kimlik fotokopisi, 3 adli sicil belgesi fotokopisi, 3 okul diploma fotokopisi ve 3 fotoğraf ele geçirildi. Bu belgelerin, usulsüz sınav girişlerinde kullanıldığı değerlendiriliyor.

Yahyalı dışındaki farklı illerde ikamet eden 6 şüpheli hakkında da adli işlem başlatıldı. Bu kişilerin de aynı suç örgütüyle bağlantılı oldukları ve benzer yöntemlerle usulsüz sınav girişlerini organize ettikleri düşünülüyor.

Gözaltına alınan 4 şüpheli, Yahyalı İlçe Jandarma Komutanlığı'nda sorguya alındı. Jandarma, şüphelilerin daha fazla kişiye benzer şekilde hizmet verip vermediğini ve olayın daha geniş bir ağla ilişkili olup olmadığını araştırmaya devam ediyor.

Bu operasyon, ehliyet sınavlarında usulsüzlük yaparak haksız kazanç elde etmeye çalışan kişilere karşı yürütülen kararlı mücadelenin bir parçası olarak değerlendiriliyor.


Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. 

ABONE OL!