"Şahinler" Suç Örgütüne Yeni Dava

"Şahinler" suç örgütüne yeni dava

Kamuoyunda "Şahinler" olarak bilinen organize suç örgütü lideri Mehmet Şahin ve 31 tutuklu sanık hakkındaki soruşturma sonucunda yeni bir dava açıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 22 kişi "müşteki" ve 59 kişi "sanık" olarak yer aldı.

"Şahinler" suç örgütüne yeni dava

Soruşturma, müştekiler İsa Karakale ve Emre Büyükyıldız'ın, Bakırköy'deki bir adreste kendilerine yönelik yağma suçunu dile getirmeleriyle başladı. İddianamede, daha sonra elde edilen delillerin bu ifadeleri doğruladığı belirtildi. Müştekilerin daha önce de benzer suçlarla ilgili şikayetçi oldukları ve örgüt üyeleri hakkında soruşturmaların yürütüldüğü belirtildi.
Örgütün korkutucu ve baskı kurucu yapısını kullanarak müştekileri darp edip zorla senet imzalattığı aktarılan iddianamede, örgütün İstanbul'da yeni bir oluşum içinde olduğu vurgulandı. Örgütün yurt dışındaki liderlerinin talimatları doğrultusunda eylemlerini sürdürdüğü ve haksız kazanç elde etmek için örgüt altında bir araya geldiği belirtildi.
Önceki elebaşının tutuklanmasıyla örgütte otorite boşluğu yaşandığı ve Mehmet Şahin'in yeni elebaşı olduğu ifade edilen iddianamede, sanıkların suç işlemek için birlikte hareket ettikleri ve uzun süredir eylemlerini sürdürdükleri belirtildi.
Sanıkların müşterek olarak suç işlediği ve haksız maddi kazanç elde etmek için müştekilere yönelik çeşitli suçlar işlediği vurgulanan iddianamede, sanıkların birbirleriyle işbirliği yaparak müştekilere tehditlerde bulunduğu, zorla senet imzalattığı ve haksız maddi kazanç elde ettiği belirtildi.
Sanıkların, müştekilerden haksız kazanç sağlamak için hayali ticaret kurguladığı ve ödeme yapılmış olmasına rağmen gayrimenkul devrinin gerçekleşmediği ifade edildi.
İddianamede, sanıkların suç işlemek amacıyla örgüt kurma, nitelikli yağma, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, silahla tehdit ve mala zarar verme gibi suçlardan ağır hapis cezaları talep edildiği belirtildi. Diğer sanıkların da örgüte üye olma, yardım etme, nitelikli yağma, tehdit ve ruhsatsız silah taşıma suçlarından hapis cezasına çarptırılmaları istendi.
Sanıklar, iddianamenin kabul edilmesiyle birlikte İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanacaklar.

 

DİĞER HABERLER

2 terörist etkisiz hale getirildi
2 terörist etkisiz hale getirildi
16 Mayıs 2024 Perşembe
Zehir tacirlerine büyük operasyon
Zehir tacirlerine büyük operasyon
15 Mayıs 2024 Çarşamba
FETÖ’cüler yakalandı
FETÖ’cüler yakalandı
15 Mayıs 2024 Çarşamba
Midelerinden uyuşturucu çıktı
Midelerinden uyuşturucu çıktı
15 Mayıs 2024 Çarşamba