Sibergöz Operasyonları'nda 63 Şüpheli Yakalandı

Sibergöz Operasyonları'nda 63 şüpheli yakalandı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, siber suçlarla mücadele kapsamında yapılan Sibergöz-33 ve Sibergöz-34 Operasyonları'nda 63 şüphelinin yakalandığını açıkladı. 

Sibergöz Operasyonları'nda 63 şüpheli yakalandı

Yerlikaya, Jandarma Genel Komutanlığı Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinasyonunda Mersin, İstanbul, Hakkari, Tekirdağ ve Niğde'de nitelikli dolandırıcılık, yasa dışı bahis ve çocuk müstehcenliği suçlarının bilişim sistemleri kullanılarak işlendiği Sibergöz-33 Operasyonu'nun düzenlendiğini belirtti. Bu operasyon kapsamında 16 şüphelinin yakalandığını aktaran Yerlikaya, şüphelilerin banka hesaplarında 18 milyon 500 bin lira para hareketliliği tespit edildiğini paylaştı. Operasyonlar sonucunda 18 cep telefonu, 13 bilgisayar, çok sayıda sim kart, taşınabilir bellek, CD, kamera ve Türk lirasına el konuldu.
Yerlikaya, Sibergöz-34 Operasyonu'nda ise 11 ilde nitelikli dolandırıcılık ve suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama suçlarını işleyenlere yönelik operasyon düzenlendiğini belirtti. Operasyon sonucunda 47 şüphelinin yakalandığını bildiren Yerlikaya, şüphelilerin Facebook Marketplace isimli e-ticaret platformundan 'konteyner, elektrikli araba vb.' ilanı vererek iletişime geçtikleri vatandaşlardan 'ürün bedeli' adı altında para talep ederek haksız kazanç sağladıklarının tespit edildiğini ifade etti. Operasyonlar sonucunda çok sayıda dijital materyale el konulduğunu belirten Yerlikaya, operasyonları gerçekleştiren güvenlik güçlerini tebrik etti.

 

DİĞER HABERLER

PKK/KCK-PYD/YPG’ye operasyon
PKK/KCK-PYD/YPG’ye operasyon
30 Mayıs 2024 Perşembe
Tacizci profesöre ceza
Tacizci profesöre ceza
28 Mayıs 2024 Salı
İş yerinde ölü bulundu
İş yerinde ölü bulundu
25 Mayıs 2024 Cumartesi
Bozdoğan-40 operasyonu düzenlendi
Bozdoğan-40 operasyonu düzenlendi
25 Mayıs 2024 Cumartesi