"Sibergöz-34" Operasyonunda 49 Şüpheli Adliyede

"Sibergöz-34" operasyonunda 49 şüpheli adliyede

Kocaeli merkezli olarak yürütülen "Sibergöz-34" operasyonunda, 11 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen operasyonda yakalanan 49 şüpheli, adliyeye sevk edildi.

"Sibergöz-34" operasyonunda 49 şüpheli adliyede

İl Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, siber suçların men ve takibine yönelik bir soruşturma kapsamında, e-ticaret sitelerinde yer alan ilanlar aracılığıyla vatandaşları dolandırdığı tespit edilen bir suç örgütüne yönelik operasyon düzenlendi.
Kocaeli dahil olmak üzere 11 ilde gerçekleştirilen operasyonda, çetenin lideri olan S.K. dahil olmak üzere toplam 51 şüpheli gözaltına alındı.
Tespit edilen suça karışan zanlılardan 5'inin daha önceden başka suçlardan cezaevinde olduğu belirlendi. Operasyonlar sırasında yapılan aramalarda, suçla ilişkilendirilen çok sayıda dijital materyal ele geçirildi. İki zanlı savcılık talimatıyla emniyetten serbest bırakılırken, işlemleri tamamlanan 49 şüpheli, Gebze Adliyesi'ne sevk edildi.
Ayrıca, şüphelilerden 3'ünün toplam 23 ayrı suçtan 25 yıl kesinleşmiş hapis cezalarının olduğu ortaya çıktı. Suç örgütünün, 5 farklı bölgede çağrı merkezleri kurduğu ve e-ticaret sitelerinde sahte ilanlar yayınlayarak vatandaşları kandırdığı belirlendi. Çete üyelerinin, açık hatlar üzerinden müşterilerle görüşmeler yaparak onlara güven verdiği tespit edildi.
Telefon görüşmelerinde kullanılan güven verici ifadelerle müştekilerden kapora, kargo bedeli, nakliye bedeli ve sigorta bedeli gibi bahanelerle para aldıkları, bu paraları suç örgütü üyelerine ait başka hesaplara aktardıkları ve izlerini kaybettirmek için çeşitli kripto para birimlerine dönüştürdükleri belirlendi.
Suç örgütünün, deprem mağduru aileler ve engelli vatandaşlar da dahil olmak üzere toplam 37 kişiyi dolandırdığı ve suç örgütü üyelerinin hesaplarına 52 milyon 675 bin 400 lira para giriş çıkışı olduğu tespit edildi.

 

DİĞER HABERLER

Terör operasyonu düzenlendi
Terör operasyonu düzenlendi
21 Mayıs 2024 Salı
Midesinde uyuşturucuyla yakalandı
Midesinde uyuşturucuyla yakalandı
20 Mayıs 2024 Pazartesi
Kalkan-22 operasyonu düzenlendi
Kalkan-22 operasyonu düzenlendi
20 Mayıs 2024 Pazartesi