Urfi Çetinkaya Suç Örgütünün Haberleşme Ağı Çözüldü

Suç örgütünün haberleşme programının şifresi çözüldü

Suç örgütünün haberleşme programının şifresi çözüldü

"Türk Escobar'ı" olarak bilinen Urfi Çetinkaya'nın elebaşı olduğu organize suç örgütüne yönelik soruşturmada, şüphelilerin kullandığı şifreli haberleşme programları deşifre edildi.

Urfi Çetinkaya'nın liderliğindeki organize suç örgütüne yönelik yapılan soruşturmada, nöbetçi sulh ceza hakimliği kararına göre, bazı şifreli iletişim programlarının şifreleri kırıldı ve elde edilen görüşme kayıtları ile Mali Suçları Araştırma Kurumu (MASAK) raporuna göre, zanlılar arasında örgütsel bağlantılar tespit edildiği belirtildi.

Operasyon, "Kafes-44" adı altında 20 Şubat'ta İstanbul, İzmir, Afyonkarahisar, Malatya, Antalya, Çanakkale, Bilecik, Muğla ve Balıkesir'de gerçekleştirildi. Bu operasyonda 23 şüpheli tutuklandı ve soruşturma devam ediyor.

Nöbetçi sulh ceza hakimliğinin kararına göre, şüphelilerin kullandığı örgütsel şifreli iletişim programlarına yer verildi.

Urfi Çetinkaya, kendisi hakkındaki iddiaları reddederek, "oyun oynandığını" iddia etti ve daha önce FETÖ'nün kendisini bu duruma düşürdüğünü öne sürdü.

Diğer şüpheliler de suçlamaları reddederek, kendilerine yöneltilen suçlamaları kabul etmediler.

Hakimlik kararında, şüpheliler hakkında elde edilen delillerde, "Anom Enterprise", "Sky-ECC" ve "Encrochat" adlı şifreli iletişim programlarının deşifre edilmesi sonucu, şüphelilere ait görüşme kayıtları ile MASAK raporuna göre, aralarında örgütsel bağlantılar tespit edildiği kaydedildi.

23 şüphelinin tutuklanmasına, 20 şüphelinin ise adli kontrol tedbiriyle serbest bırakılmasına hükmedildiği belirtildi.

Operasyon kapsamında, toplamda 37 ton uyuşturucuyla ilişkili oldukları tespit edilen 43 şüpheli gözaltına alınmıştı. Ayrıca, suç örgütüne ait çok sayıda mal varlığına da tedbir konulmuştu.

Urfi Çetinkaya, kırmızı bültenle aranırken İstanbul'da yakalanmış ve 24 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturması sonucunda, 23 şüpheli tutuklanmış, 20'si ise adli kontrol tedbiriyle serbest bırakılmıştı.

 

Etiketler:
MASAK

DİĞER HABERLER

Sur
Sur'da araç devrildi: 9 yaralı
18 Nisan 2024 Perşembe
Silahlı kuyumcu soygunu
Silahlı kuyumcu soygunu
18 Nisan 2024 Perşembe