Holding Sahibinden Ponzi Vurgunu İddiası

Yüksek kar vaadiyle dolandırıcılığa 30 gözaltı kararı

Yüksek kar vaadiyle dolandırıcılığa 30 gözaltı kararı

İzmir'de bir holdingin yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 30 kişi hakkında yüksek kar vaadiyle nitelikli dolandırıcılık suçlamasıyla gözaltı kararı verildi.


NAMAZ VAKİTLERİ

Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında İzmir Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, yüksek kar vaadiyle 30 kişiden 23 milyon lira toplayarak dolandırıcılık yaptıkları öne sürülen, bir holdingin sahibi S.O, eşi S.O. ve çalışanlarının da aralarında bulunduğu 30 şüpheliyi yakalamak için Çiğli ilçesindeki şirket binası ile bazı adreslere operasyon düzenledi.
Zanlıların satışını yaptıkları tokenle kripto piyasalarında para kazandıracaklarını ve dron fabrikası kurarak kar payı dağıtacaklarını vadettiği, bu yöntemlerle yaklaşık 2 bin 500 kişiden 2,5 milyar lira topladıkları öne sürüldü.


PONZİ SİSTEMİ HAKKINDA:

PONZİ NEDİR? 

Yatırımcılara yüksek getiri vaadiyle sahte yatırım fırsatları sunarak, esasen bir önceki yatırımcının parasıyla yeni yatırımcılara ödeme yapmayı sürdürerek, devam eden bir dolandırıcılık sistemi. Bu dolandırıcılık yöntemi, ismini 1920’lerde faaliyet gösteren ve önde gelen örneklerinden biri olan Charles Ponzi’den almıştır.

Ponzi sistemi genellikle yatırımcıları risksiz ve yüksek getirili yatırımlarla cezbetmek için tasarlanmıştır. Ancak bu sistem, sürdürülemez ve genellikle bir noktada çöker. 

Etiketler:
ponzi dolandırıcılığı

DİĞER HABERLER