5 ülkenin Katılımıyla Gazze’ye Yardım İndirildi

5 ülkenin katılımıyla Gazze’ye yardım indirildi

5 ülkenin katılımıyla Gazze’ye yardım indirildi

Ürdün, Gazze Şeridi'nin kuzeyine Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), ABD, İngiltere ve Almanya'nın katılımıyla gerçekleştirilen havadan yardım indirme operasyonunu duyurdu.

Ürdün ordusu tarafından yapılan yazılı açıklamada, Gazze Şeridi'nin kuzeyine 10 yardım indirme operasyonunun havadan gerçekleştirildiği belirtildi.

Operasyona Ürdün Hava Kuvvetleri'ne ait 2 uçak ile ABD'ye ait 4 uçak ile Mısır, BAE, İngiltere ve Almanya'ya ait birer uçağın katıldığı aktarıldı.

İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana devam eden saldırıları sonucunda, Ürdün'ün Gazze Şeridi'ne düzenlediği havadan yardım indirme operasyonlarının sayısının 65'e, "kardeş ve dost ülkeler" ile işbirliğiyle gerçekleştirilen operasyonların sayısının ise 119'a yükseldiği belirtildi.

İsrail'in Gazze'deki 2,3 milyon Filistinliyi açlığa mahkum ettiği bildiriliyor. Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), 10 Mart'taki açıklamasında, Gazze Şeridi'nde İsrail'in 17 yıldır uyguladığı kuşatmanın açlık krizini yaygınlaştırdığını vurgulamıştı.

ABD, Mısır, BAE, Ürdün, Katar, Umman ve Bahreyn gibi ülkeler, İsrail'in karadan yardım girişini engellemesi nedeniyle Gazze Şeridi'ne havadan yardım indirme operasyonları düzenliyor. Ancak, uçaklarla yapılan yardımların yanlış noktalara indirilmesi bazen can kayıplarına neden olabiliyor. Gaza'daki hükümetin Medya Ofisi, 26 Mart'ta yaptığı açıklamada, denize düşen yardımları almak isteyen Filistinlilerden 12'sinin boğularak, 6'sının ise yaşanan izdiham sonucu öldüğünü belirtti.

 

DİĞER HABERLER