7 Kurban Hocalı’da Defnedildi

7 kurban Hocalı’da defnedildi

7 kurban Hocalı’da defnedildi

Hocalı'da yürütülen altyapı çalışmaları sırasında bulunan toplu mezarda tespit edilen ve kimlikleri belirlenen 7 kişinin naaşı, Hocalı Şehitler Hıyabanı'nda defnedildi. 

Katliamın kurbanları için önce Berde şehrinde düzenlenen törenin ardından naaşlar, konvoy eşliğinde Hocalı'ya götürülerek toprağa verildi. Defin törenine, kurbanların yakınları, devlet yetkilileri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.
Geçtiğimiz ay Hocalı kent merkezinde yapılan altyapı çalışmaları sırasında toplu bir mezarın tespit edilmesiyle birlikte, bu kişilere ait kalıntıların bulunduğu ortaya çıkmıştı. Elleri bağlı olan ve işkence izleri taşıyan kalıntılar, Hocalı'daki Ermeni saldırısının acı hatıralarını bir kez daha gün yüzüne çıkardı.
26 Şubat 1992'de Ermeni güçlerinin saldırısı sonucu savunmasız durumda olan Hocalı kasabasında 106'sı kadın, 70'i yaşlı, 63'ü çocuk olmak üzere toplam 613 Azerbaycan vatandaşı hayatını kaybetmişti. Ayrıca, Hocalı'da 1275 Azerbaycanlı, Ermeni güçleri tarafından esir alınmıştı. Bu esirlerden 150'sinden hala haber alınamamış ve kayıp olarak kayıtlara geçmişti.

 

DİĞER HABERLER