ABD'de Kişisel Tüketim Harcamaları Arttı

ABD'de kişisel tüketim harcamaları arttı

ABD'de kişisel tüketim harcamaları arttı

ABD'de Şubat ayında kişisel tüketim harcamaları, beklentilerin üzerinde bir artış göstererek %0,8 yükseldi.

ABD Ticaret Bakanlığı, Şubat ayına ait kişisel gelir ve tüketim harcamaları verilerini paylaştı. Buna göre, kişisel gelirler %0,3 artış göstererek önceki aya kıyasla yükseldi. Piyasa beklentilerinin altında gerçekleşen bu artış, %0,4 olarak öngörülüyordu. Amerikalıların kişisel gelirlerindeki artış Ocak ayında %1 seviyesinde gerçekleşmişti.
Şubat ayında kişisel tüketim harcamaları ise %0,8'lik bir artış kaydederek Ocak 2023'ten bu yana en güçlü aylık artışı yaşandı. Piyasa beklentileri ise tüketim harcamalarının %0,5 artması yönündeydi.
Kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi de Şubat ayında aylık bazda %0,3 ve yıllık bazda %2,5 artış gösterdi. Aylık bazda %0,4 artış beklenen bu endeks, yıllık bazda ise piyasa beklentilerine paralel bir seyir izledi. Ocak ayında ise bu endeks aylık bazda %0,4 ve yıllık bazda %2,4 artmıştı.
ABD Merkez Bankası'nın (Fed) enflasyon göstergesi olarak kabul ettiği çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi ise gıda ve enerji kalemlerinin hesaba katılmadığı bir ölçümle aynı dönemde aylık bazda %0,3 ve yıllık bazda %2,8 artış gösterdi.

 

DİĞER HABERLER