ABD'nin Yeni Yaptırımları: Husilere Karşı Adımlar

ABD’den 2 şirkete ‘Husi’ yaptırımı

ABD’den 2 şirkete ‘Husi’ yaptırımı

ABD, Husilere destek verdikleri gerekçesiyle Hong Kong merkezli "Cielo Maritime" ve Birleşik Arap Emirlikleri merkezli "Global Tech Marine Services" şirketlerine yaptırım uyguladı. Yaptırım kararı, Said al Jamal'in ağı adına İran mallarını Husilere naklettikleri iddiasına dayanıyor.


Açıklamada, Said al Jamal'in, İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü'nü finansal açıdan desteklediği belirtilerek, "ABD, Husilere finansal destek veren ve saldırılarını kolaylaştıran yasa dışı İran finans ağlarına karşı harekete geçmeye devam etmektedir" ifadesi kullanıldı. Yapılan yaptırımlar çerçevesinde, söz konusu şirketlere ait olan 4 geminin faaliyetlerinin yasaklandığı bildirildi.

Bu gelişmeler, Husilerin Yemen açıklarında İsrailli şirketlere ait ticari gemilere el koyma ve saldırılarda bulunma eylemlerinin artmasıyla ilgili. ABD, bu duruma tepki olarak "Refah Muhafızı Operasyonu" adında çok uluslu bir deniz görev gücü oluşturdu.

Süveyş Kanalı üzerinden gerçekleşen küresel deniz ticaretinin yüzde 12'si, Husilerin Kızıldeniz'deki saldırıları nedeniyle tehlike altında. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, ABD ve Japonya tarafından sunulan karar tasarısını kabul ederek, Husilerin Kızıldeniz'deki saldırılarını sonlandırılması için acil çağrıda bulundu.



DÜNYA HABERLERİ

 

Etiketler:
abd

DİĞER HABERLER

Rusya’dan ABD
Rusya’dan ABD'ye nota
23 Şubat 2024 Cuma
İran’da "ucuz iPhone" vurgunu
İran’da "ucuz iPhone" vurgunu
22 Şubat 2024 Perşembe