ABD'den Savaş Bölgesine 95 Milyar Dolarlık Yardım

ABD'den İsrail ve Tayvan'a 95 milyar dolarlık yardım

ABD Temsilciler Meclisi'nde yapılan oylamada, Ukrayna, İsrail ve Tayvan'a yönelik 95 milyar dolarlık yardım kabul edildi.

ABD'den İsrail ve Tayvan'a 95 milyar dolarlık yardım

Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi, Kiev yönetiminin Rusya'ya karşı verdiği savaşta stoklarının erimek üzere olduğu bir dönemde, İsrail ve Tayvan yardımlarıyla 95 milyar doları bulan bir yardım paketini onayladı.

Meclis Başkanı Mike Johnson liderliğindeki Cumhuriyetçiler, Demokratlarla işbirliği yaparak, kendi partilerinden gelen itirazları bastırarak yasa tasarısını kabul etti. Tasarı, 122 ret oyuna karşın 311 evet oyuyla geçti. ABD Başkanı Joe Biden ve Demokratların çoğunlukta olduğu Senato'nun ise bu yardım paketini salı günü onaylaması bekleniyor.

Onaylanan 95 milyar dolarlık paketin içeriğinde, Ukrayna'ya 61 milyar dolarlık yardımın yanı sıra İsrail'e 26 milyar dolar ve Hint-Pasifik bölgesine (Tayvan) 8 milyar dolarlık yardımlar bulunuyor. İsrail'e ayrılan yardım paketinin içindeki 9 milyar dolarlık kısmın, Gazze dahil çeşitli savaş bölgelerinde kullanılmak üzere insani yardımlara ayrılması planlanıyor.

Temsilciler Meclisinden geçen yardım paketi, dondurulmuş Rus varlıklarının Ukrayna'nın yeniden inşası için kullanılmasını da içeriyor. Bu, ABD bankalarındaki 6 milyar dolarlık Rus varlıklarının Ukrayna için özel bir fona aktarılmasını sağlayacak.

ABD Başkanı Biden, yardım tasarısına desteğini belirterek, "İsrail ve Ukrayna'ya kritik desteği sağlayacak, aynı zamanda Gazze'deki Filistinlilere insani yardım temin edecek ve Hint-Pasifik bölgesinde güvenlik ve istikrarı güçlendirecek bu paketi güçlü şekilde destekliyorum." dedi. Biden, tasarının Kongre'den geçmesi durumunda hızla imzalayacağını ifade etmişti.
 

DİĞER HABERLER

Filistinliler yürüyüş düzenledi
Filistinliler yürüyüş düzenledi
15 Mayıs 2024 Çarşamba
Yüzlerce kişi evsiz kaldı
Yüzlerce kişi evsiz kaldı
14 Mayıs 2024 Salı
Putin, Şoygu
Putin, Şoygu'yu görevden alıyor
13 Mayıs 2024 Pazartesi
5,2 büyüklüğünde deprem oldu
5,2 büyüklüğünde deprem oldu
11 Mayıs 2024 Cumartesi